Yarık dudak nasıl oluşur?

Dudak ve damak yarıkları, bebeğin anne rahmindeki gelişimi sırasında oluşur. Anne karnında bebeğin normal gelişiminde hamileliğin 5 – 6. haftalarında dudaklar birleşir, Hamileliğin bu haftalarında ortaya çıkan olumsuzluklar nedeniyle dudak yarığı görülür.

Yarık dudak görülme sıklığı ne kadardır?

Yarık dudak 700 ile 1000 bebekten birinde görülür.

Yarık dudak neden oluşur?

Yarık dudak ve damak oluşmasının kesin bir nedeni olmamakla birlikte, akraba evlilikleri,  genetik faktörler, çevresel faktörler, gebelik sırasında annenin ilaç kullanımı, anneye ait hastalıklar, annenin sigara yada alkol alışkanlığı, enfeksiyon, folik asit ve B vitamini eksikliği bu duruma yol açabilir. Yarık dudak ve damaklı doğan bebeklerin bir kısmında yarık dudak ve damak dışında vücutlarında başka doğumsal anomaliler de görülebilir. Bu nedenle yarık dudak ve damak kusuru ile doğan bebekler, doğduktan sonra ayrıntılı bir genel muayeneden geçirilmelidirler.

Zeka geriliği olur mu?

Tıp literatüründe bu çocukların zekalarıyla mevcut dudak kusurları arasında beraberlik olduğuna dair bir bilgi yoktur. Başka bir neden yoksa bu çocuklarda dudak yarığına bağlı  zeka geriliği bulunmaz. Tecrübelerim ışığında şunu da söyleyebilirim; bu çocuklar normalin üzerinde bir zekaya ve hayat enerjisine sahiptir.

Yarık dudak hangi şekillerde karşımıza çıkabilir?

Dudak yarıkları, dudakta basit bir çentiklenme şeklinde çok hafif olabileceği gibi, burun deliğinin içine dek uzanan tam bir yarık şeklinde de olabilir. Bazen yarık, diş etinin kemiğini de içine alabilir. Dudak yarıkları tek taraflı ya da çift taraflı da olabilir.

Yarık dudaklı bebekler, ciddi bir sıkıntı ile karşılaşmaksızın meme emerek normal bir şekilde beslenebilir.

Eşlik eden diş anomalilikleri olur mu?

Yarık dudak ve damak olgularında, yarık olan kısım üst çeneyi ve diş etlerini de içine alabilir. Üst çenede var olan yarık, dişlerin normal gelişimini de etkiler. Yarık olan kısımda süt dişlerinde ve kalıcı dişlerde eksiklikler, ya da dişlerin yerleşiminde bozukluklar izlenir. Bu durum uygun bir Ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Konuşma   problemleri olur mu?

Dudak yarığı olan bebekler, büyüdüklerinde konuşma ile herhangi bir problem yaşamazlar.

Tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Dudak yarığının ameliyat ile tedavisi için en uygun zaman doğumdan 2,5 ay sonrasıdır.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yaklaşık 1-1.5 saat sürer. Yarık olan kısmın her iki yüzündeki deri, yarık hattı boyunca kesilir. Dudak kasları ve burun kanatları normal pozisyonuna getirilir. Dudağın dış kenarı tam karşılıklı gelecek şekilde yaklaştırılır, yarık hem iç hem dış dikişler ile kapatılır.

Hastanede kalış süresi?

Ameliyattan 1 – 2 gün sonra hastaneden çıkabilir.

Ameliyat sonrası nasıl beslenmelidir?

Bebek ameliyattan sonraki ilk saatler serum ile beslenir, daha sonra ağız yolu ile küçük bir kaşık kullanarak beslenebilir.

Ameliyat sonrası dikkat edilecek hususlar ?

Ameliyat bölgesinde ilk dönemlerde şişlik, hafif morarma, sızıntı olabilir. Sızıntının temizlenip yaranın temiz kalması sağlanmalıdır. İlk günler, ameliyat yarasının mikrop kapmaması için antibiyotik tedavisi uygulanır. Birkaç hafta süreyle bebeğin elleriyle ameliyat bölgesine dokunması önlenir.

Dikişler ne zaman alınır?

Dikişler ameliyattan sonra 5. gün alınır.

İz kalır mı?

Ameliyattan sonraki ilk haftalarda kırmızı renkli belirgin bir ameliyat izi görünmesi normaldir. Yara izinin rengi zamanla soluklaşacak ve belirginliği de gün geçtikçe azalacaktır.