Botoks

botoks nasıl yapılır

Menopoz, stres, sigara, hava kirliliği, yaşlılık ve güneş gibi pek çok unsur hücrelere olumsuz bir şekilde etki eder. Serbest radikallerin üretimini hızlandıran faktörler, ciltteki kırışıklıkları artırır. Kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eden bu işlem, ağrılarınıza da çözüm olabilir. Botoks etkisi ile yaşadığınız sorunların önüne geçebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Botoks Nedir?

Botoks, clostridium botulinum isimli bir bakteriden üretilen nörotoksinin sinir uçlarını dondurmasına verilen işlemdir. Sinirden hedef organa salgılanan maddelerin iletimini engelleyen toksin, işlev azalmasına ya da tamamen kaybolmasına neden olur. Botoks nasıl etkisini gösterir? sorusu, bölgedeki kasın kasılmamasını sağlayarak, kası geçici olarak devreden çıkararak yanıtlanabilir. İlk olarak blefarospazm, servikal distoni ve göz tembelliği tedavisinde kullanılan botoks iğnesi, birbirinden farklı alanlarda da oldukça etkilidir.

Kimler Botoks Yaptırabilir?

18 ile 65 yaş arasında herkese uygulanabilen botoks ile kırışıklıklara çözüm bulabilirken, migren ya da kas ağrıları gibi sorunlarınızı da tedavi edebilirsiniz. Doktorunuzla görüştükten sonra gerekli tedaviyi alarak, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Tıbbi rahatsızlıklar ve kozmetik olarak kullanılan botoks ilacı, şikayetlerinize kısa sürede çözüm getirir. "Botoks nerelere yapılır?" sorusunun cevabını yüzdeki kırışıkların olduğu ve ince çizgilerin yoğun olarak belli olduğu bölgelere uygulandığını söyleyebiliriz. Boyunda beliren dikey çizgiler, ağız çevresi, çene ve burun ucuna yapılan dokunuşlar da vardır. Botoks kaş kaldırma ile düşük kaş sorununuzu çözebilir ve estetik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Botoks dudak çizgilerinizi ortadan kaldırabilir ve pürüzsüz bir cilt yakalayabilirsiniz. Yüz bölgenizde zamanla oluşan yorgun ve yaşlı ifadeyi ortadan kaldıran dokunuşlar sayesinde, yumuşak bir görüntü elde edebilirsiniz. Tedaviyle kırışıklığın olduğu deriyi koruyabilir ve kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Kırışıklık tedavisi gibi kozmetik dokunuşların yanı sıra tıbbi rahatsızlıklar için de uygulanabilir. Botoks ile hiperhidrozis (Aşırı terleme) tedavisi, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletişimi durdurarak terlemenin önüne geçer. Özel ve iş hayatınızda önemli bir sorun olarak ortaya çıkan aşırı terleme koltuk altı, el ve ayak bölgelerine uygulanabilir. Yüz ve kas spazmı, yüz felci, migren ve serebral palsi gibi rahatsızlıklarında tıbbi bir tedavi olarak kullanılan botoks fiyatları, çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir.

Botoks ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulama öncesi, doktorunuzdan detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Etkisi 48 ile 72 saatte başlayan uygulamanın 10 ile 14 gün arasında tüm faydasını görebilirsiniz. Bölgeye ve uygulama sıklığına göre etki süresi değişebilen botoks faydaları da kişiye bağlı olarak farklılık gösterir. Uygulanan saflaştırılmış protein esaslı doğal, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan nörotoksin, doz ve bölge seçimine göre doğal bir görünüm verebilir. Botoks sonrası, yaşayabileceklerinizi doktorunuzdan öğrenerek bilinçlenebilirsiniz. Sinir ve kas sistemine ait hastalıkları olan kişiler ile hamile ve emziren kadınlara uygulanmaması gereken ilacın çeşitli yan etkileri vardır. Bir kere botoks yaptıranlar, düzenli uygulama gördüğünde, kaslarda belirgin bir zayıflama oluşabileceği için etkisi uzun sürer. Böylece, daha uzun aralıklarla yaptırmaya devam edebilirler. Deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gereken ilaç, hastaların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılar. Botoks yan etkileri nadiren görülür. Ancak ağrı, kızarıklık, ödem, baş ağrısı, uyuşma, kurdeşen, ateş, titreme gibi birbirinden farklı sorunlar oluşabilir. Botoks zararları, kısa bir süre içerisinde etkisini kaybetse de, uygulamanın yapıldığı bölgeye birkaç gün ekstra özen göstermeniz gerekir.
Hayatınızı olumsuz etkileyen problemleri Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ve ekibi ile iletişime geçerek iyileştirebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin