Burun Estetiği

Anasayfa Burun Estetiği
burun estetiği nasıl yapılır

Burun estetiği operasyonu, burun yapısını estetik olarak yeni bir forma kavuşturmak için yapılan bir ameliyattır. Cerrahi olmayan estetik operasyonlardan sonra en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği ile hem estetik hem de sağlık açısından daha iyi bir buruna sahip olmanız mümkün. Estetik burun ameliyatı öncesinde ameliyat yaptırmak isteyen hastanın uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi ve isteklerini doktora anlatması gerekir. Bu aşamadan sonra burundaki problemler doktor tarafından belirlenir, nasıl bir operasyon olacağına karar verilir. Bireyin kilosu, yüz tipi, çene ve gözü arasındaki mesafe hesaplanarak, hangi burun yapısının daha daha uygun olacağı belirlenir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ya da diğer tıbbi adıyla rinoplasti, burun görünümünü ve rahatsızlıklarını düzeltmek, iyileştirmek için yapılan cerrahi operasyonlara denir. Burun estetiği dış etkenlere bağlı deforme olan burunu düzeltmek, doğuştan gelen kusurun fiziksel görüntüsünü değiştirmek ya da daha rahat nefes alınmasını sağlamak amacıyla yapılır. Hem solunum güçlüğü hem de fiziksel görünüm değişimi istenmesi de rinoplasti işlemi ile gerçekleştirilebilir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği yaptırılabilmesi için hastanın en az 18 yaşında olması gerekir. Bu işlem herhangi bir yaralama halindeki deformelerin giderilmesi veya doğuştan gelen bir kusurunun onarılması için yapılabildiği gibi burnun dış görüntüsünü değiştirmek ya da olası solunum güçlüklerini gidererek nefes alma sırasındaki güçlükleri kolaylaştırmak için de yapılır. Erkek ile kadınlar arasında ise burun estetiği yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Operasyon esnasında burun ucu ile dudak arasındaki açının kadınlarda 110, erkeklerde 90 derece olması estetik açıdan kabul görür. Ayrıca, erkeklerdeki estetiğin kadınlardan farklı olarak daha erkeksi bir yapıya sahip olması gerekir. Burun, yüzün şekline direkt olarak etki ettiği için burun estetiği erkek açısından son derece önem taşır. Bu faktörler göz önüne alınarak burun estetiğinin gerçekten ihtiyacı olan bireylere yapılması önerilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı hastanın ihtiyaçlarına yönelik kişiselleşebilen ve farklı yöntemlere evrilebilen bir ameliyattır. Bu nedenle birden çok ameliyat yöntemi bulunur. Burun estetiği nasıl yapılır sorusunun cevabı genel hatlarıyla şu şekilde ikiye ayrılarak verilebilir:

Açık Rinoplasti Yöntemi

Bu yöntem burnu tamamiyle yeniden şekillendirmek isteyen hastalar için kullanılmaktadır. Burun delikleri ve burun üzerinden ufak bir parça kesilerek derinin altına inilir ve burna açık müdahale imkanı kazanılır. Bu sayede burun, bireyin istediği şekilde revize edilir. Doğuştan gelen kemerli burun, burnun yapısındaki bozukluklar, burnun uzun olması gibi kişiye rahatsızlık verebilecek durumlar açık rinoplasti yöntemiyle ortadan kaldırılabilir.

Kapalı Rinoplasti Yöntemi

Kapalı rinoplasti yönteminde operasyon burnun dışı kesilmeden, burun deliği içinden yapılan işlemle sonuçlandırılır. Burnunda çok büyük değişiklikler yerine küçük işlemler yapılmasını isteyen hastaların tercih ettiği bir yöntemdir.

Bu yöntemlere ek olarak; hastanın ilk rinoplasti operasyonunu geçirmesinin ardından beklentileri karşılanmadıysa tekrar bir işleme tabii tutulur, bu işleme revizyon rinoplasti denir. Burnun diğer bölgelerine dokunmadan, burun ucunun baştan şekillendirilmesi işlemine tipplasti denir. Açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntemle de uygulanabilir. Burun estetiği fiyatları da bu yöntemlere göre değişiklik gösterir. Burnun belli bölgelerine yağ ya da dolgu maddeleri enjekte edilerek cerrahi olmayan yöntemlerle de burun estetiği uygulanabilir ancak bunlar kalıcı çözümler sağlamaz, sadece burun üzerinde ufak görünüm değişiklikleri yapılmasına olanak tanır.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği operasyonundan sonra hastaların dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Burun estetiği operasyonu geçirdikten sonra hasta kesinlikle beslenmesine dikkat etmelidir. Çok sıcak ya da çok soğuk içecekler içmemeli, acı ve hazmı zor olan yiyeceklerden kaçınmalıdır. Ayrıca, hasta spor yapıyorsa buna ara vermeli, burnuna gelebilecek darbelerden kaçınmalı ve sigara içmemelidir. Burun estetiği sonrası ay ay değişim doktor kontrolünde takip edilmeli ve doktorunuzun vereceği talimatlar dikkatle uygulanmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği iyileşme sürecinde ameliyattan sonra 5 gün içerisinde burundaki ateller çıkarılır ve koruyucu bir bant takılır. Operasyon geçiren hasta bir süre sonra hayatının normal akışına devam edebilir. İkinci haftayla birlikte hasta kendisini çok yormayacak hareketler yapabilir. Spor yapmak, araba kullanmak, işe gitmek gibi aktiviteler, hasta burnunu koruyabildiği sürece sorun teşkil etmez. Burun estetiğinden sonra koku kaybı yaşanabilir, ancak geçicidir. Burun estetiğinde operasyonun iyi bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi ve takibinin yapılması son derece önemlidir. Burun, insanın yüzünü ve görünüşünü ciddi anlamda değiştirebildiği için operasyonun sonrası da öncesi kadar önem taşımaktadır. Siz de bu hassas operasyonu profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirmek isterseniz Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 09.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin