Dudak Dolgusu

dudak dolgusu nasıl yapılır

Dudak dolgusu, günümüzde sıkça tercih edilen, dudağın farklı bölgelerine ve çevresine enjeksiyon yolu ile hızlı ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem için pek çok farklı dolgu malzemesi kullanılmakla birlikte, geçmişte en sık tercih edilen kollajen içerikleri artık yerini hyalüronik asit içeriklerine bırakmıştır.

Dudak Dolgusu Nedir?

Genellikle dudakları ince olan kişilerin daha dolgun ve daha şekilli bir görünüm elde etmek için yaptırdığı estetik işleme dudak dolgusu denir. Ancak dolgu işlemi yalnızca ince dudaklara hacim vermek amacıyla değil, dudak çizgilerini belirginleştirmek, sağlıklı ve mutlu bir gülümsemeye kavuşmak amacıyla da uygulanmaktadır. Özellikle alt ve üst dudaklar arasındaki oranın sağlanabilmesi için üst dudak dolgusu uygulaması yapılmaktadır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır, Uygulama Süreci Nasıldır?

Dudak dolgusu işlemi gerçekleştirilmeden önce dudaklar antiseptik solüsyon ile temizlenmektedir. Sonrasında dudakta oluşabilecek olası rahatsızlık hissini engellemek amacıyla krem sürerek ya da enjeksiyon yoluyla lokal uyuşturma yapılmaktadır. Dolgu işlemi, dolgu malzemesinin dudağa enjekte edileceği alanlar belirlendikten sonra ince uçlu iğneler yardımıyla neredeyse hiç kesintiye uğramadan hızlı ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Dudakların cilt ile birleştiği nokta olan vermilion hattını belirginleştirmek için çizgisel olarak dolgu işlemi yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında şişlikleri kontrol etmek amacıyla buz uygulaması yapılmaktadır. Son olarak iğnenin giriş noktalarına antibiyotikli krem sürülmektedir. Ancak uygulama sonrasında dudaklara yoğun baskı uygulanmamalıdır. Çünkü dudak dolgusu sonrası, yapılan işlemin etkisi fark edilebilir olmalı ve dudakların hacmi artmalıdır.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır, Etkisi Ne kadar Sürer?

Dudak şekillendirme ve hacimlendirme amacıyla kullanılan dolgu malzemeleri bir süre sonra vücut tarafından emilmeye başlanır. Dudak dolgusunun kullanım süresi 6 ile 12 ay arasında değişmekle birlikte, kalıcı değildir. Dolgunun kalıcılık süresi kişinin dudak yapısına, mimiklerine ve kullanılan dolgu malzemesinin içeriğine ve kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Etkisi azalmaya başladığında dudağa yeniden şekil ve hacim verebilmek için dudak dolgusu enjekte edilmelidir. Kalıcı dudak dolgusu ise Gortex adı verilen suni bir madde ile gerçekleştirilmektedir. Dudak kenarlarından yerleştirilen bu dolgu maddesi dudak içinde şeklini kalıcı olarak korur.

Dudak Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dudak dolgusu sıklıkla kadınların tercih ettiği bir işlem olmasına rağmen ciltteki elastikiyetin yaş ile birlikte kaybolması sonucunda erkekler için de uygulanabilir bir yöntemdir. Dudak dolgusu yaptıranlar yalnızca ince dudaklı insanlar değildir. Orantılı bir gülümseme, sağlıklı ve mutlu bir ifade için de dolgu işlemi ile şekillendirme yapılmaktadır. Bu sebeple 18 yaş üzerindeki herkes dudak dolgusu yaptırabilmektedir. Ancak dudağınızda açık bir yara veya uçuk enfeksiyonu varsa, bağışıklık sistemine bağlı bir rahatsızlığınız varsa ya da halihazırda bir gebelik söz konusuysa işlem öncesinde doktorunuza danışmalısınız.

Dolgu işlemi yapıldığı anda fark edilebilmeli ve dudakların hacmini artırmalıdır. Doktorunuz tarafından belirlenen miktarda uygulanan dudak dolgusu, fark edilebilir olmakla birlikte göze hoş görünmelidir. Uygulama sonrasında dudaklarda şişlikler oluşabilmektedir. Ancak bu şişlikler birkaç günlük iyileşme sürecinden sonra doğal dudak dolgusu görüntüsüne kavuşmaktadır.

Dolgu malzemesi olarak hyalüronik asit kullanılan dudak dolgusu işlemlerinde herhangi bir yan etki görülmemektedir. Hali hazırda vücutta bulunan bir madde olan hyalüronik asit güvenlidir ve vücuda zarar vermez. İşlemin ardından ufak morluklar ya da kızarıklıklar meydana gelebilir ancak birkaç gün içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Dudak dolgusu sonrasında sosyal hayata hemen dönülmektedir. Ancak birkaç gün süreyle doktorunuzun tavsiye ettiği masajları yapmanız, aralıklarla buz kompresi uygulamanız gerekmektedir. İhtiyaç duyulması halinde ilk birkaç gün antibiyotik krem kullanılabilmektedir. Bununla birlikte dudaklarınız dolgu sonrasında enfeksiyona açık hale gelebileceği için denize ya da havuza girmemeniz gerekmektedir.

Dudak dolgusu fiyatları genellikle gerçekleştirilecek işlemin prosedürüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak fiyatlandırmalar çoğunlukla şırınga başına yapılmaktadır. Dudak dolgusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Mahmut Sunay ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 8.00 – 18.00
Cumartesi 9.00 – 17.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin