Saç Ekimi

Anasayfa Saç Ekimi
Saç Ekimi Nedir

Saç köklerinde oluşabilen bir çok hasar saçın dökülmesinde etkendir. Halk arasında saç ekimi diye bilinen yöntem yani kişinin kendisinden alınan saçların saçsız olan alana replasmanı, bu konuda en etkin ve en kalıcı yöntemdir. Plastik cerrahlar tarafından yapılan saç ekimi, donör bölgeden alınan köklerin seyrek bölgelere transferi işlemidir. Transfer işleminde farklı teknikler kullanılabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Süreçleri Nelerdir?

Saç ekiminde farklı yöntemler olmakla birlikte klasik yöntem olarak bilinin FUT tekniği, ense bölgesinde iz bırakması ve FUE tekniği gibi ağrısız bir yöntemin kabul görmeye başlamasıyla son yıllarda pek tercih edilmiyor. FUE tekniği ise hastanın çok daha kısa sürede sosyal yaşamına geri döndüğü ve hızlı sonuç veren bir yöntem olarak tercih ediliyor. Peki FUE tekniği ile saç ekimi nasıl yapılır? Saç ekimi öncesinde lokal anestezi yapılarak hastanın acı hissetmesi engelleniyor. Daha önce oluşturulan plan doğrultusunda ense bölgesinde yeteri kadar saç kökü toplanarak ekim yapılacak bölgeye transfer işlemi yapılıyor. Uygulanan yöntem içerisinde her bir saç kökü tek tek deriye yerleştiriliyor. İşlem süresi, hastanın kişisel hikayesine bağlı olarak 6 ile 9 saat arasında değişiyor. FUE tekniği dikiş gerektirmediği için saç derisinde iz de yapmıyor.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Klasik şerit yöntemi (FUT) ve ameliyatsız ekim (FUE) yöntemi olarak farklı tedavi seçenekleri bulunuyor. FUE tekniği, ağrısız olması dolayısıyla son yıllarda sıklıkla tercih ediliyor. FUT tekniğinde donör bölge deri ile birlikte alınarak işlem yapıldığı için hastanın operasyon sonrasında ağrı hissetmesi söz konusu olabiliyor. Ayrıca hasta gündelik hayatına daha uzun sürede dönüyor. FUE tekniğinin hızlı tamamlanması ve kesi olmadan yapılması gerek hastalar gerekse de hekimler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Soft-FUE olarak da anılan yöntem hızlı ve etkili sonuçları beraberinde getiriyor.

Saç Ekimi ile Alakalı Temel Bilgiler

Saç ekimi, aktif bir biçimde saç dökülmesi yavaşlamış olan ve saç derisinde belli bir açıklık oluşmuş herkese uygulanabiliyor. Erkekler için olduğu gibi kadınlar için de saç ekimi yapılabiliyor. Fakat egzama ya da sedef gibi dermatolojik rahatsızlıkları olanlarda saç ekimi başarı oranı diğer hastalara nazaran düşebiliyor. Mevsim geçişlerine bağlı olarak saç dökülmelerinde artma söz konusu olsa dahi yılın her mevsimi saç ekimi işleminden yararlanabilirsiniz. İşlem hastanın durumuna bağlı olarak 6 ile 9 saat kadar sürebiliyor. Sürenin uzamasına ihtimali dikkate alınarak hastanın uygulama öncesinde tok olmasında yarar bulunuyor. İşlemden sonra ekim yapılan saçlar diğerlerinden kısa görüleceği için hasta rahatsız olursa şapka ya da eşarp kullanabiliyor. Şapka ya da eşarp tercih edecekseniz operasyonun üzerinden yaklaşık 7 gün geçmesini beklemelisiniz.

Uygulamadan bir ay sonra saç ekimi yapılan bölgede dökülme meydana geliyor. Fakat bu durum tamamen sürecin doğal bir parçası olduğu için hastanın tedirgin olmasına gerek bulunmuyor. Dökülen saçların yerine zaman içerisinde yeni saç çıkıyor. Yaklaşık 6 ay sonrasında ekilen saçlar doğal bir görünüme kavuşuyor.

Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Hastayı Neler Bekliyor?

Saç ekimi süreci tamamlandıktan sonra hastaya işlemden sonraki 4. ve 5. gün pansuman yapılıyor. Uygulamadan 10 gün sonra saçlar artık uygun bir şampuan kullanılarak yıkanabiliyor. Ekim işlemi profesyoneller tarafından steril ortamlarda yapılması gerekiyor. Aksi halde saç ekimi yapıldıktan sonra enfeksiyona bağlı olarak dökülen saçlar kendini yenileyemiyor. Başarılı saç ekimi sonuçları sağlamak için işlem yapılacak merkezin doğru seçilmesi gerekiyor. Uygulamanın başarıya ulaşması için saç ekimi öncesi sonrası bir bütün olarak değerlendiriliyor. Doğru uygulanan bir teknik ile saç ekimi sonrasında hasta hemen günlük hayatına devam edebiliyor. Saç ekimi fiyatları ise ekilecek olan saç miktarına ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Siz de başarılı bir saç ekim süreci geçirmek için ve uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Mahmut Sunay ile iletişim kurabilirsiniz.

Opening Hours

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin