Kepçe Kulak Ameliyatı

Anasayfa Kepçe Kulak Ameliyatı
kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır

Kulaklar, şekilleri itibariyle estetik görünümde etkili farklılıklar ortaya çıkarabilir. Kulaklarda kepçe kulak olarak adlandırılan şekil bozukluğu, doğuştan veya sonradan oluşan ve sıklıkla karşılaşılan estetik sorunlar arasında yer alır. Normal büyüklüklere sahip kulaklarda da görülebilen sorun, kulak kıkırdaklarının şeklinden kaynaklanır. Kulakların kafa ile yaptığı açının gerekenden daha geniş olması, dışarıya doğru açık bir görünüm oluşturur. Kepçe kulak olarak adlandırılan bu görünüme ek olarak kulakların üst bölümünde bulunması gereken kıvrımların oluşmaması da estetik bozukluklar arasında yer alır. Çözümü ise kepçe kulak ameliyatıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir? Kimler için Uygundur?

Kulaklarında şekil bozukluğu bulunanlar, kepçe kulak ameliyatı ile estetik olarak daha hoş bir görünüme kavuşabilirler. Modern tekniklerle hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen estetik operasyon neticesinde kulaklara, kafa yapısıyla uyumlu olacak şekilde tedavi uygulanır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun olan estetik müdahaleler arasında yer alan kepçe kulak ameliyatı, ameliyat olmasına engel herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylere uygulanır. Kepçe kulak ameliyatı fiyatları, operasyon esnası ve sonraki süreçlerle ilgili bilgi sahibi olup ameliyat olmaya karar verenler, modern ve etkili tekniklerle simetrik ve doğal görünümlü kulaklara kavuşabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ne Zaman İyileşir?

Kepçe kulak ameliyatı ile kulak şeklini değiştirmek amaçlanır. Kulakların kafa ile yaptığı açının geniş olması sonucu oluşan sorunun çözümünü için bu açının daraltılması hedeflenir. Kepçe kulak estetiği ile kulakların kafayla birleştiği yerlere dikişler atılarak açı daraltılır ve öne doğru açık duran kulak şeklinin daha kapalı bir hale gelmesi sağlanır. Kulakların üst bölümlerinde bulunması gereken kıvrımların oluşmaması sonucunda meydana gelen estetik problem için kıkırdağa dikişler atılır ve bu bölümde bulunan düz görünüm eğim verilerek yok edilir. Kulakların doğal, simetrik ve göze hoş gelen bir görünüm alması amaçlanır. Ameliyat edilen kulak, tamamen iyileşerek birkaç ay içerisinde son şeklini alır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme sürecinin hızlı ve sorunsuz olması için hasta, doktorun tüm tavsiyelerine uymaya özen göstermelidir. Ameliyat sonrasında ve iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğu takdirde kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası değişimi net olarak gözlemlenebilir. Kepçe kulak ameliyatı olanlar, operasyon sonrasında doktorlarının reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. İyileşme sürecinin hızlı ve acısız olması için ilaç kullanımına ve yaranın enfeksiyon kapmamasına özen gösterilmelidir. Yara pansumanının düzenli olarak yapılması, hastanın kan basıncını yükselten aktivitelerden ve bedensel yorgunluktan uzak durması önemlidir. Operasyon yapılan kulak veya kulakların yeni şeklini daha kolay alabilmesi ve etraftan gelecek darbelere karşı korunaklı kalabilmesi için belli bir süreliğine tenisçi bandı veya özel bandajlar kullanılması önerilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oldukça kolay estetik operasyonlardan biri olan kepçe kulak ameliyatı, kısa sürede ve en az acılı şekilde gerçekleştirilebilir. Genel ya da bölgesel anesteziyle yapılabilen ameliyat, hastanın kısa sürede ayağa kalkmasına ve normal yaşantısına dönmesine olanak sunar. Ameliyat öncesinde hastanın kendini çok fazla yormamaya dikkat etmesi ve ameliyata kendini hazır hissetmesi gerekir. Ameliyat sonrası ilaç kullanımına ve bir süre dinlenmeye dikkat edildiği takdirde ciddi bir sorunla karşılaşmak söz konusu değildir. Bu operasyonla ilgili hastaları tedirgin eden konular arasında genellikle ameliyat sonrası açılma problemi yer alır. Kulak yapısından veya ameliyatın yapılış şeklinden kaynaklı meydana gelebilen kepçe kulak ameliyatı sonrası açılma durumu oldukça nadir rastlanan bir sorundur. Ameliyat sonrasında kulağı darbelerden ve enfeksiyon riskinden korumak gerekir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası yatış şekli de kulağı koruyacak pozisyonlarda olmalı ve gerekli durumlarda tenisçi bandı veya özel bandajlarla kulak sarılmalıdır. Bu noktada ameliyatı gerçekleştirecek ekibin profesyonel olmasına özen göstermelisiniz. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçebilir, profesyonel bir ekip ile dilediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin