Meme Küçültme

Anasayfa Meme Küçültme
Meme Küçültme Nedir

Büyük ve sarkık göğüslere sahip olan kadınlar zaman içerisinde bazı sağlık sorunları yaşayabilir. Göğüslerin ağırlığından dolayı sırt ve boyunda ağrı, ciltte tahriş, nefes alma sorunu ve iskelette bozulma gibi çeşitli sorunlar kişinin utangaç ve içine kapanık birine dönüşmesine de yol açabilir. Estetik kaygılar ile birlikte medikal problemlerin de giderilmesi amacıyla yapılan meme küçültme ameliyatı uygulanabilir. Emzirme döneminden sonra sarkan memelerin dikleştirilmesini sağlayan ameliyat, simetrik göğüslere sahip olmanıza da yardımcı olur. Göğüs küçültme ameliyatı, sevdiğiniz fiziksel aktivitelere kavuşmanızı ve sütyen askısının omuzlarınızda yarattığı basıyı gidererek rahatlamanızı sağladığı da bir gerçektir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uygulanan meme küçültme operasyonu sonrası aktif ve mutlu hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Orantılı bir vücuda sahip olmanız için uygulanan göğüs küçültme operasyonu, belirli ölçülere göre yapılır. Göğsün kahverengi bölümünden aşağıya doğru uzanan bir kesi hattı ile yapılan ameliyat çeşididir. Küçük "t" ya da "j" şeklinde bir iz oluşur. Meme küçültme ameliyatı, hastanın göğsünün büyüklüğüne göre de değişir. Sarkık göğüslerde görülen "t" şeklindeki kesi hattı, göğsün kahverengi kısmını çevreleyerek meme gerisini takip eder. Meme ucunun çevresinde lolipop şeklinde bir kesi atılarak sarkık cilt ve meme dokusu alınır. Lolipop kesi tekniği ile meme dikleştirme ve küçültme ameliyatları yapılır. Memenin şekillendirilmesi ile sonuçlanan ameliyat sayesinde sağlıklı ve dinç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme yöntemleri arasında yer alan ameliyat, büyük meme dokusunun kişinin vücut ölçülerine göre şekillendirilmesi ile gerçekleşir. Hastahane koşullarında genel anestezi ile yaklaşık 2-2,5 saat süren ameliyat, fiziksel ve hormonal gelişimini tamamlamış kişilere uygulanır. Fazla meme dokusu ve üzerindeki derinin çıkarılmasıyla başlayan ameliyat, meme başının olması gereken yere taşınmasıyla devam eder. Uygulanan yönteme göre farklı izler bırakan meme küçültme ameliyatı, fiziksel görüntünüz düzelir ve sağlık sorunlarınız ortadan kalkar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler?

Meme küçültme ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. Öncelikle, doktorunuzun verdiği ilaçlara ve uyarılara uymanız gerekir. Pansumanınızı aksatmamanız ve en az 8 hafta boyunca ağır kaldırmayıp size verilen sporcu sütyenini takmanızda fayda vardır. Ayrıca, yaklaşık 15 gün boyunca göğüslerinizin üzerine yüzüstü şekilde yatmamalısınız.

Meme Küçültme Operasyonu Sonrası İz Kalır mı?

Hemen hemen tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültmede de iz kalması oldukça olası bir durumdur. Doktora ve ameliyat tekniğine göre iz değişir. Ancak, çeşitli kremlerle zaman içerisinde iz gözle görülür şekilde azalır. Memenin katlandığı noktada yer alan yatay iz karşıdan bakıldığında gözükmese de dikey iz az da olsa fark edilir. İz, memenin küçültüldükten sonraki boyutuna ve sarkma derecesine göre farklılık gösteren iz kalıcılığında, hastanın derisinin hassasiyeti de önemli bir yer tutar.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında genellikle 1 gün hastanede yatmalı ve doktor kontrolünde olmalısınız. Belirli bir süre hareket ederken rahatsızlık hissi yaşayabilirsiniz. Dikişler emilen cinsten olduğundan dolayı alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası özel sütyen takılmalı ve ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır. Göğsünüzün rengi birkaç ay sonra eski haline dönebilir. Meme küçültme sonrası hamilelik ve emzirme dönemi de değişiklik gösterebilir. Süt kanallarına zarar vermeden yapılan ameliyat tekniği sayesinde, hamilelik ve emzirme süreciniz sorunsuz geçebilir.

Alanında uzman bir doktorla görüştükten sonra vücut ölçülerinize uygun şekilde meme küçültme ameliyatı olup, estetik bir görünüme sahip olabilir ve sağlık sorunlarından kurtulabilirsiniz. Estetik ve Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ve uzman ekibi ile iletişime geçerek konu hakkında detaylı fikir alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin