Göz Kapağı Ameliyatı

Anasayfa Göz Kapağı Ameliyatı
göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır

Yüzdeki yaşlanma belirtilerinin en sık gözlendiği bölgelerden biri de göz çevresidir. Yıllar geçtikçe; yer çekimine, çevresel etkenlere ve mimiklere bağlı olarak göz çevresinde istenmeyen görüntüler oluşabilir. Göz çevresinde meydana gelen sarkma, torbalanma, ve kırışıklık gibi istenmeyen görüntülerden kurtulmak için göz kapağı estetiğine başvurabilirsiniz. Göz kapağı ameliyatı, göz kapağı estetiği için uygulanan cerrahi işlemdir. Göz kapağı estetiği veya tıbbi ismiyle blefaroplasti; hem alt hem de üst göz kapaklarına uygulanabilen, sarkmış deri ve istenmeyen kas dokusunun göz bölgesinden uzaklaştırılarak bu bölgedeki dokuların gerdirilmesine yönelik yapılan işlemler bütünüdür.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Alt ve üst göz kapaklarındaki tüm görsel ve fonksiyonel bozuklukları gidermek için yapılan cerrahi işleme göz kapağı ameliyatı denir. Göz kapağı ameliyatları; üst göz kapağı ameliyatı ve alt göz kapağı ameliyatı olmak üzere ikiye ayrılır. Üst göz kapağı için cerrahi işlem uygulamadan önce alın ve kaş bölgesinde fiziki muayene yapılır. Eğer kaşların seviyesinde ve alın bölgesinde minimal deformasyonlar gözlemleniyor ise ameliyat yerine botoks tercih edilebilir. Ancak kaş seviyesinde bariz düşüklük ve alın bölgesinde derin ve uzun kırışıklıklar gözlemleniyor ise üst göz kapaklarındaki bolluğu gidermek için ameliyat yapılır. Üst göz kapağındaki estetik bozuklukların yanında göz kapağı düşüklüğü gibi fonksiyonel problemleri gidermek için de üst göz kapağı operasyonu yapılabilir. Alt göz kapağı operasyonu için yanak bölgesindeki yaşlanma bulguları değerlendirilerek karar verilir. Göz kapağı ameliyatı fiyatları; işlemin tam olarak hangi bölgeye uygulanacağına, işlem prosedürüne ve göz kapağına ilaveten yüzdeki diğer bölgelere bir işlem yapılıp yapılmayacağına göre değişiklik gösterir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Göz kapağı operasyonu hakkındaki genel kanı, işlemin belli bir yaşın üstündeki hastalara yapılması gerektiği yönündedir. Ancak göz kapaklarındaki şekilsel ve fonksiyonel bozukluklar sadece yaşla orantılı değildir. Göz bölgesinde doğuştan gelen veya çevresel etkenler sebebiyle hızla gelişen problemler ile her yaşta karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle göz kapağı operasyonu genellikle 35 yaş üstü bireyler tarafından tercih edilse de her yaştan kişiye uygulanabilir. Göz kapağı ameliyatı riski oldukça az olan bir işlemdir.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı operasyonu genellikle bölgesel anesteziyle, yani sadece işlemin uygulanacağı bölgenin uyuşturulmasıyla yapılır. Kirpiklerin 1 milimetre altından yatay kesiler açılarak bölgeye uygulanacak işlem tamamlanır. Operasyon süresi pek çok etkene göre değişiklik göstermekle birlikte üst göz veya alt göz kapağı işlemi yarım saat kadar sürer. Operasyon süresini belirleyen en önemli faktör, göz kapağına ilaveten yüze yapılacak diğer cerrahi girişimlerdir.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz kapağı operasyonundan en az bir hafta öncesine kadar kanı sulandıran ilaç ve gıdalardan uzak durmak gerekir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu operasyonda da tütün ürünleri ve alkol kullanımını iki hafta öncesinden bırakmanız tavsiye edilir. Göz kapağı ameliyatı sonrası şişme ve morarmalar oluşması normaldir. Göz kapağı operasyonundan sonra başınızı yüksekte tutmanız, ağır fiziksel aktivitelerden ve sauna gibi ödem artıran ortamlardan kaçınmanız en az altı hafta boyunca kaçınmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Göz kapağı ameliyatı izleri kalıcı değildir. Göz kapağı ameliyatını takip eden ilk günlerde pembe renkli izler dikkat çekebilir ancak bu izler her geçen gün azalacak ve kısa bir zaman sonrasında ten rengine dönüşerek yok olacaktır. Operasyon bölgesindeki şişlik ve morluklar ise 7 ila 10 gün içinde tamamen kaybolur. Siz de göz kapağı operasyonu ile yüz ifadenize canlı bir görüntü kazandırmak istiyorsanız hemen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin