Meme Ucu Estetiği

Anasayfa Meme Ucu Estetiği
Meme Ucu Estetiği Nedir

Meme ucu (göğüs ucu) bölgesi; insan memesinde 'nipple' denilen en uç bölge ile, 'areola' denilen daha koyu renkli cilt dokusundan oluşan, memeye estetik bir görünüm veren bir yapıdır. Etrafında pembe-kahverengi hale olan bu yapının içinde, 14 ile 17 arasında süt kanalı bulunur ve ince bir kas dokusu vardır. Meme ucunun ortasında bir çıkıntı bulunur ve elastiktir. Meme ucu estetiğinin amacı ise, çökük ya da tamamen içine gömülmüş meme uçları ile olması normalden daha ya da geniş göğüs uçlarını estetik formuna kavuşturulmasıdır.

Meme Ucu Estetiği Nedir?

Meme estetiği denilince akla ilk olarak meme büyütme veya küçültme operasyonları gelse de meme uçlarında var olan çöküklük, büyük ya da küçük olması gibi sorunlar meme ucu estetiği kapsamında yer alır. Memenin dokusunda bulunan süt kanallarının kısa olması durumunda, meme ucundaki kaslar içeri çekilerek meme ucu gömüklüğü denilen durum ortaya çıkar. Çökük meme ucu için doğumsal etkiler neden olmakla birlikte sonradan da gelişebilir. Sonradan oluşmuş gömük meme ucu durumu söz konusuysa, meme ucu gömüklüğünün tedavisi için bölgede olası bir tümoral kitlenin varlığı da araştırılması gerekir. Kadınlarda yaklaşık olarak %10 civarında görülen meme ucu çöküklüğü, bazı erkeklerde de görülebilir. Meme uçlarının olması gerekenden daha büyük veya küçük olması tıbbi olarak bir sakınca bulunmasa da estetik dışı bir kaygıya neden olabilir. Özellikle büyük meme başları, kadınlarda kıyafetin altında belirgin şekilde görülmesiyle kişinin sosyal hayatını etkileyebilir. Öte yandan iki göğüs ucu arasındaki halkalarda boyut farklılıkları yaşanması gibi problemler de meme ucu estetiği ile giderilebilir.

Göğüs Ucu Estetiğinin Çeşitleri Nelerdir?

Meme ucu estetiğinde çeşitli yöntemleri bulunur. En uygun tekniğin belirlenebilmesi için, öncelikle kişinin tüm muayenesi tamamlanmış olması gerekir. Cerrah ile yapılan görüşme sonrası yaşanılan probleme göre, meme ucu estetiği metoduna karar verilir. Yapılan estetiksel işlemlerinden biri meme başının küçültülmesidir. Meme ucu çapı, büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikle genellikle 4-5 cm civarındadır. Hem erkek hem de kadınlarda görülen bu rahatsızlık, fonksiyonel bir sorun oluşturmaz. Belirgin meme başlarıyla hastaları psikolojik rahatsız eden bu sorun, lokal anestezi yapılarak areola (kahverengi) kısım küçültülür. Günü birlik yapılan bir cerrahidir. Genelde meme ucu estetiği sonrası izler belli olmaz. Hasta en geç 1 hafta içerisinde sağlığına kavuşur. Bazı insanlarda nadiren gözlemlenen aksesuar meme ucu, ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmez fakat estetik olarak rahatsızlık yaratır. 'Süt hattı' denilen koltuk altından kasığa kadar uzanan çizgi boyunca fazla meme ucu bulunmasıdır. Meme ucu estetiğinde lokal anestezi ile fazla meme başı dokusu çıkarılarak sorun giderilir. Göğüs başı onarımı olarak da bilinen meme rekonstrüksiyonu, meme kanseri cerrahisi sonrasında ya da Poland sendromu gibi durumlarda olan göğüs ucu ve etrafındaki areola dokusu bulunmayabilir. Böyle durumlarda yeterli doku mevcutsa, hastaya meme ucu estetiğinde lokal anestezi uygulanır ve lokal flep yöntemiyle meme uç kısmı oluşturulur. Areola kısmı oluşturulması gerekirse, tıbbi tatuaj (dövme) ya da cilt grefti (doku nakli) yapılması gerekir. İçe doğru çökme yapmış göğüs uçlarında uygulanan meme ucu estetiği yöntemi diğerlerinden farklıdır.

Meme Ucu Estetiği Hangi Durumda Yapılır?

Inverted nipple da denilen meme başı çökmesinin düzeltilmesi için öncelikle çöküklük derecesinin hesaplanması gerekir.

1. Derece: Meme ucu kolaylıkla dışarı alınabilir. Ancak ufak bir müdahale ile tekrar çöker.
2. Derece: Göğüs ucu kolaylıkla dışarı alınamaz. Alındığında ise hemen tekrar içeri çöker.
3. Derece: Uç kısım dışarı alınamaz. Bu durumda meme ucunda gelişmiş süt kanalları bulunmadığından genellikle süt gelmez. Kişinin ameliyat olması bu durumu da değiştirmeyebilir.

1. derece göğüs ucu çöküklüğünde negatif basınç yapan özel 'suction' aletleri kullanılır. Süt kanallarının gerilmesini sağlayan bu metot ameliyat olmadan başarı sağlayabilir. Meme ucu estetiğinde diğer yöntem ise cerrahi işlemdir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyat kısa sürelidir. Bu işlemde meme ucunu içeri çeken süt kanalları kesilir ve bölgesel flepler ile çökme sorunu düzeltilir. Bu işlem daha önce süt verememiş kadınların emzirme döneminde süt vermesini sağlamaz. Süt kanallarının kesilmesiyle bir sonraki emzirme döneminde süt gelmeme ihtimali unutulmamalıdır. Bundan dolayı göğüs ucunda süt gelen hastalarda çöküntü tedavisinin emzirme dönemi sonrası yapılması tavsiye edilir. Siz de meme ucu estetiği hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin