Kalça Estetiği

Anasayfa Kalça (Popo) Estetiği
pop kaldırma kalça estetiği

Kadın vücudundaki en dikkat çekici ve en belirgin figür olan kalçalar, estetik bütünlük düşünüldüğünde oldukça önem taşır. Kalça (popo) estetiği ile kalça genişliği ve bacak uzunluğu her ne kadar genetik olsa da var olanı korumak, görünümü düzeltmek ve yumuşak dokuların şeklini değiştirerek daha oranlı ve estetik görünümlü bir kalça ortaya çıkarılabilir.

Kalça (Popo) Estetiği Nedir?

Kalça (popo) estetiği kalça ve basenlere yapılan tüm işlemlerin genel adıdır. Tüm bu işlemlerin ana amacı ise popoyu şekillendirmek, yükseltmek, basenlerde biriken fazlalıkları almak, bel çukurunu derinleştirerek ince form sağlamaktır. Son yıllarda sıkça uygulanan kalça (popo) estetiği işlemleri hastaya göre farklı uygulamalar içerse de "Brezilya poposu" görünümüne kavuşması hedeflenir.

Kalça (Popo) Estetiği Kimler için Uygundur?

Kalça (popo) estetiği, kalçaları vücuduna oranla çok küçük ya da çok büyük olan kişilerde uygulanır. Bunun yanı sıra yaşlanmaya bağlı vücut deformeleri oluşmuşsa, kilo alıp verme nedeniyle kalçaların formu bozulmuşsa, giyilen kıyafetler estetik durmuyorsa, kısacası kişi kalçalarının görünümünden mutsuz ise estetik girişimlere başvurulur. 18 yaşını dolduran her birey bu ameliyata uygundur.

Kalça Estetiği Kapsamında Hangi Operasyonlar Yapılır?

Kalça (popo) estetiği konusunda yapılacak işlem hastanın durumuna, beklentilerine ve neye ihtiyacı olduğuna göre değişiklik gösterir. Popo kaldırma, küçültme ve sıkılaştırma, yağ enjeksiyonu ve popo silikonu uygulanan işlemler arasında yer alır. Detayları ise şu şekildedir;

Popo Kaldırma: Genellikle aşırı kilo verme sebebiyle cilt içerisinde çökme yaşayan kişiler için karnın altından ve popo üstünden deri alınarak, tüm kalça alanının yukarı alınması popo kaldırma olarak bilinir. Cilt kalitesi iyiden ortaya hastalarda, kalça dikleştirme ameliyatları sırasında protez ya da yağ dokusu enjeksiyonu da yeterli olabilir.

Popo Küçültme ve Sıkılaştırma: Kilo alımına bağlı olarak gereğinden büyük olan kalçalarda, liposuction (yağ alma) tekniği ile kalça küçültme işlemi uygulanır. Bazı kalçalar aşırı sarkık olabildiğinden cerrahi operasyon ile popo sıkılaştırma ve dikleştirme işlemleri de yapılır. Bu tür kalçalarda fazla yağ dokusu ve deri alanı cerrahi olarak çıkarılır ve yukarı doğru askılama işlemi ile son şekli verilir.

Yağ Enjeksiyonu: İnce kanüller ile poponun alt ve dış tarafından, belden ve basenden yağ alma işlemi liposuction olarak adlandırılır. Hastadan alınan yağ, özel işlemlerden geçirilerek yoğunlaştırılır ve poponun üst kısımlarında gerekli görülen alanlara dolgu olarak yerleştirilir. Böylece kalça büyütme işlemi tamamlanır. Bu kalça (popo) estetiğinde ortaya çok daha dolgun ve dik bir popo görünümü çıkar.

Popo Silikonu: Popo büyütme işlemi yapılırken, yağ enjeksiyonunun uygun olmadığı durumlarda farklı yöntemler de uygulanabilir. Kalça protez bunlardan en sık uygulanan işlemdir. Popo üzerindeki katlı bölgeden yapılan kesi içerisine gluteal implantlar yerleştirilir ve estetik dikiş ile kesi kapatılır. Yerleştirilecek protezlerin boyutu, anatomik şekli ve ne oranda yuvarlak olması gerektiği hastanın durumuna ve beklentisine göre değerlendirilir.

Popo Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Popo estetiği iyileşme süreci, en çok merak edilen konulardan biridir. Genellikle hasta durumuna göre değişmekle birlikte kalça (popo) estetiği sonrası bir gece hastanede kalınması yeterlidir. Operasyon sonrası hastaya özel korse giydirilir. Bu korse ödem ve şişlik oluşumunu azaltmak ve kalçanın şekil itibari ile en düzgün formunu alması için 3 ila 4 hafta süre boyunca kullanılmalıdır. Operasyondan sonra ve takip eden birkaç gün boyunca, hasta hareket ederken zorluk yaşayabilir. Kalça bölgesinde ağrı ve/veya sızı oluşabilir. Beklenen bir durum olan bu bulgular için oral yoldan alınan ağrı kesiciler tercih edilir. Kalça (popo) estetiği sonrası oturma ve yatma gibi zorunlu işlemlerde bir sakınca yoktur. Sadece operasyon sonrası erken dönemde oturup-kalkma esnasında güçlük çekilebilir. Bunun yanı sıra az miktarda da olsa morluk ve ödem oluşabilir. Her geçen gün azalacak olan bu morluk ve ödemler, dördüncü haftanın sonunda tamamen yok olur. Kalça (popo) estetiği sonrasında ilk 2 hafta ağır spor faaliyetlerinde bulunulmamalıdır. Hafif egzersiz olarak sadece yürüyüş yapılabilir. Belirtilen süre sonunda ise istenilen tüm spor aktiviteleri yapılabilir. Operasyon sonrası kullanımına devam edilmesi gereken korse, yalnız banyo esnasında çıkarılmalıdır. Ayrıca operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından ekstra bir dikiş alınma işlemine gerek duyulmaz.

Kalça (Popo) Estetiğinde Yapılan İşlemler Kalıcı Mıdır?

Kalça (popo) estetiği sonuçlarının kalıcı olması yapılan işleme göre değişiklik gösterir. Örneğin, yağ dolgusu ile eklenen yağın %40’ ı kaybedilebilse de geri kalanı kalça dokusunu şekillendirmek için yeterli olur. Bu esnada bel ve popoya verilen form kalıcıdır. Aynı şekilde popo protezi kullanılarak yapılan işlemler de kalıcıdır. Öte yandan cilt dokusu çıkarılarak yapılan askı ile kaldırma operasyonları da etkili ve radikal girişimler olduğundan sonuçları kalıcıdır.

Bunlara karşın dikiş askılar ile yapılan girişimlerin etkisi kısa süreli olabilir. Nihaî sonuç hastanın anatomik yapısına göre değişir. Örneğin, ağır kalçalara sahip olan kişilerde kısa sürede bırakmalar oluşabilir. Kalça (popo) estetiği yapılırken kalça protezleri kullanılmışsa, kişinin aşırı kilo alması ya da vermesi sonuçları olumsuz etkileyebilir. Hastaların, estetik operasyonların sonucunu uzun yıllar koruyabilmesi için mevcut kilo durumuna dikkat etmesi ve düzenli spor yapması önerilir. Elbette en önemli noktalardan biri de işinde uzman bir doktor ve doğru ekipmanların kullanılmasıdır. İşlem öncesi doktorunuz ile iletişim oldukça önemlidir. Kalça şekillendirme ameliyatları hakkında daha fazla bilgi almak ve uzman bir hekimle operasyonu tamamlamak istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ve profesyonel ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin