Kol Germe Ameliyatı

Anasayfa Vücut Estetiği Kol Germe Ameliyatı
kol germe ameliyatı nedir

Kol germe ameliyatı, özellikle üst kolun iç tarafında belli nedenlere bağlı sarkan derinin alınıp bölgenin gerginleştirilmesi yoluyla yapılan bir operasyondur. Kollarda sarkma nedeniyle kol derisinin hareket ederken verdiği rahatsızlık hissi, kolsuz kıyafet giyildiğinde oluşan memnuniyetsizlik gibi nedenlerle talep gören bir estetik işlemdir.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Yaşlılığa bağlı deri elastikliğinin kaybolması, genetik yatkınlıklar, yağ birikimine bağlı üst ve iç kolda sarkmalar kol germe (brakioplasti) ameliyatı yapılmasını gerektirebilir. Üst kolda sarkma görülen bireylerde kol kaldırılınca yarasa şeklinde bir görüntü oluşur. Kısa kollu giyildiğinde ya da aktif hareket halinde kişiyi rahatsız eden bu fazla deri alınır ve kola daha estetik bir görünüm kazandırılır. Yeni yöntemlerin uygulanmasıyla kol germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci kısadır ve en az düzeyde ağrı ile operasyonun atlatılması mümkündür.

Kimler için Uygundur?

Kol germe estetiği, uygun görülen her yaştan bireye yapılır. Özellikle orta yaş ve üstü kadınlarda üst kolda gevşeme arttığından kol germeye duyulan talep sıklaşır. Ancak deri yapısına bağlı olarak genç yaşlardaki sarkmaların derecesi fazlaysa kol germe ameliyatı uygulanabilir. Bu işlem, daha çok hızlı kilo veren ya da kalın kollara sahip bireylerde uygulanır. Kolda yağ birikimine bağlı kalınlaşma olması durumunda hastaya sadece liposuction uygulanır. Liposuction sonrası kol incelince, özellikle iç kolda yumuşak doku yapısı olduğundan, sarkma görülebilir. Bu durumda hastaya liposuction sonrası kol germe ameliyatı da yapılır.

Operasyon Nasıl Yapılır?

Hastayla görüşmeler yapılır ve müdahale için izlenecek yol konuşulur. Üst kolda dirsekten yaklaşık 5 cm uzaklıktaki sarkan deri üzerinde çizimler yapılarak operasyon bölgesi belirlenir. Bu uzaklık kol altına kadar devam eder ve fazla deri alınıp kol gerginleştirilir. Kol germe ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürer. Hızlı bir işlemdir ve hasta operasyon sonrası ciddi bir ağrı hissetmez. Kol germe ameliyatı öncesindeki 6 saatte yemek yenmemesi gerekir. Aynı şekildeki kol germe ameliyatından önceki 1 günden itibaren sigara, aspirin gibi kanın cıvıklığını artıran maddelerin kullanılmaması gerekir. Bu noktada doktorunuzun dediklerinize dikkat etmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız çok önemlidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer lokal anestezi uygulanmışsa kol germe ameliyatı olanlar genelde aynı gün taburcu olur. Genel anestezi uygulanan hastalar 1-2 gün sonra taburcu olabilirler. Dikişler kol iç yüzde belli olmaz ve dikişlerin alınması gerekmez. Ameliyat sonrası hastanın bu operasyon için üretilen kol bandajlarından takması gerekir. Kol germe ameliyatı sonrası ilk 2 gün bandajı çıkarmamak ve kolları bir miktar yüksekte tutarak dinlenmek önemlidir. İlk hafta en az düzeyde hareket etmek yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar. İlk hafta sonunda hasta genellikle sosyal yaşamına dönebilir, üçüncü haftadan sonra belli egzersizleri yapabilir. Genellikle 6-8 hafta sonunda tamamen iyileşme görülür.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Kol germe ameliyatı sonrası ödem ve morluk görülmesi normaldir. Bunun dışında bazen kanama, enfeksiyon, yaranın kabarık iyileşmesi, kolda uyuşukluk olabilir. Operasyon sonrası kolun iç kısmında, kolayca görünmeyen, bir iz kalır. Kol germe ameliyatı sonrası izler, iyileşme sürecine dikkat edildiğinde minimum belirginlikte olabilir. Ancak operasyon bölgesinde yara izinin tam anlamıyla kaybolması mümkün değildir. Kol germe güvenli bir işlemdir ve memnuniyetiyle sonuçlanır. Sarkık kolların neden olduğu rahatsızlık hissi ve hareket kısıtlamalarına da son veren yararlı bir uygulamadır.

Kol germe ameliyatları gerekli görüldüğünde liposuction ile kombine edilebilir. Bunun dışında meme estetiği, karın germe gibi operasyonlarla da birlikte yapılabilir. Estetik operasyonlar kişiye özeldir ve uygulamanın kapsamına göre kol germe ameliyatı fiyatları değişiklik gösterir. Tecrübeli bir doktor ve güvenli yöntemlerle bu ameliyatın yapılması oldukça önemlidir. Operasyon hakkında bilgi almak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ve profesyonel ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin