Batık Tırnak Tedavisi

Anasayfa Vücut Estetiği Batık Tırnak Tedavisi
tırnak batması tedavisi

Batık tırnak; ayak tırnağının köşe veya kenarı büyüyerek çevresindeki deriye zarar vermesiyle oluşur. Kızarıklık ve şişmeye neden olan durum bireye acı veriri. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen durum özellikle gençlerde yaygın görülür. Sıklıkla ayak parmaklarında ve özellikle baş parmaklarda görülen rahatsızlık, zaman zaman el tırnaklarında da gözlenebilir. Batık tırnak tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.

Batık Tırnak (Tırnak Batması) Nedir?

Tırnağın tırnak yatağına doğru uzamasına bağlı olarak gelişen batık tırnak rahatsızlığı denir. Kısa zamanda tedavi edilmelidir. Ağrılı süreç tedavi edilmezse enfeksiyon ile sonuçlanabilir. Enfeksiyonla birlikte ağrının şiddeti artar ve şişlikle birlikte iltihap akıntısı görülebilir. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen rahatsızlığın nedenleri başında parmağın sert bir yere çarpılması, ayakların hijyenik temizlikten uzak olması ile birlikte uzun süreli nemli ve ıslak kalması sıralanabilir. Genetik eğilim, ayakkabı sıkması, tırnakların yanlış kesilmesi de nedenleri arasındadır. Bale yapanlarda, futbol, kickboks gibi sporlarla uğraşan bireylerde sıklıkla görülür.

Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basit batık tırnak vakaları, evde uygun bakım yapıldığında, hijyene dikkat edildiğinde kalıcı hasara neden olmadan iyileşebilir. Diyabet ya da kan dolaşım bozukluğuna neden olan başka rahatsızlıklarda, batık tırnak tedavisi için doktora başvurmak önem arz eder. Ayaktaki batık enfeksiyona dönüştüyse ve şiddetli ağrı ya da şişlik görülüyorsa batık tırnak tedavisi ertelenmemelidir. İltihap sinyalleri; batık ayak tırnağı çevresinde görülen artan kızarıklık, zonklayan ağrı, şişmede artış, irin, sıcaklık ve kötü kokudur.

Hafif görülen vakalarda batık tırnak tedavisi ilaçlarla yapılabilir. Ancak ciddi vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Batık tırnak tedavisi acısız ve ağrısız bir tedavidir. Batık tırnak tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı tırnağınızın durumuna göre değişmektedir. Doktorunuz, tırnağınızın durumuna bağlı olarak tedavi yöntemleri ile iyileşme sürecinizi başlatır.

Tırnağı Kaldırmak: Önce ayak temizlenir ve bölgesel olarak uyuşturulur. Doktorunuz, içe doğru büyüyen tırnak kenarını dikkatlice kaldırır. Altına pamuk, diş ipi veya atel yerleştirir. Bu, tırnağı üstteki deriden ayırır ve cilt kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olur. Evde, ayak parmağını ıslatmanız ve malzemeyi günlük olarak değiştirmeniz gerekir.

Tırnağı Kısmen Çıkarmak: Daha şiddetli bir batık tırnak tedavisinde kullanılır. Özellikle kızarıklık, ağrı ve irin olması durumunda tırnak kısmen çıkartılır veya düzeltilir. Bu işlemden önce de parmağınız uyuşturulur. Ayak tırnağınız genellikle operasyondan birkaç ay sonra büyür.

Tırnağı ve Dokuyu Çıkartmak: Aynı ayak parmağında sürekli sorun yaşamanız durumunda kullanılan batık tırnak tedavisidir. Doktorunuz, altta yatan doku ile birlikte tırnağın bir kısmı çıkartılabilir. Tırnak batması lazer tedavisi ile de yapılabilir. Bu yöntem, tırnağın bir kısmının tekrar büyümesini önleyebilir. Kimyasal ve diğer yöntemlerde, ayak tırnağınızın büyümesi bir yıldan fazla sürebilir.

Batık Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Batık ayak tırnak rahatsızlığının tekrarlanması yaygındır. Özellikle de titiz davranılmadığı ve önlem alınmadığı durumlarda. Önlemek için; dikkatli hareket etmelisiniz. Ayak tırnaklarınızı düz bir biçimde kesmeli, işiniz ayak tırnağı yaralanması riski taşıyorsa, parmak koruyucusu ya da ateli kullanabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınıza bir yastıklama bariyeri sağlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra doktorunuz sizi parmağınız bandajlı olarak eve gönderecektir. Ayağınızı bir, iki gün boyunca kaldırmanız gerekir. Mümkün olduğunca hareketten kaçınmalısınız. Bandajınız genellikle günlük değiştirilir ve 7-8 gün sonra sonra çıkarılır. Batık tırnak tedavisi sonrasında özel ayakkabı giymeniz de gerekecektir. İyileşme süreci sırasında sandalet giyebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği ilaçları ihmal etmemelisiniz.

Batık tırnak tedavisi ücreti, tırnağınızın durumuna ve operasyonun boyutuna göre belirlenir. Batık tırnak nasıl tedavi edilir sorusunu ve aklınızdaki tüm soruları Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay’a ve onun profesyonel ekibine yöneltebilir; tedavi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin