Bacak Estetiği

Anasayfa Vücut Estetiği Bacak Estetiği
bacak estetiği nedir nasıl yapılır

Sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam ve genetik faktörler bacaklarda estetik sorunlara yol açabilir. Bacakların çarpık olması, yağ dağılımının orantısızlığı, sarkık cilt görünümü, asimetrik duruş gibi pek çok durum ile karşılaşabilen bireyler çözüm arayabilir. Bireyi psikolojik olarak da etkileyebilecek rahatsızlıkların çözümü bacak estetiği ameliyatıdır.

Bacak Estetiği Nedir?

Bölgesel uygulanan ameliyat, kişinin vücudunda sorunlu olan bölgeyi hedef alır. İç bacak estetiği, çarpık bacak estetiği, alt bacak estetiği, bacak inceltme, üst bacak inceltme şeklinde kişiye özel olarak uygulanır. Düzgün bir bacak görünümü için üç temel unsur vardır. Uzunluk, çevre ve şekil. Bireyin istediği bacak görünümü cerrahın görüşleri nedeniyle değişebilir; kriterler ve hedefler operasyon öncesi açık bir şekilde tanımlanmalıdır. Bu operasyonda kasık gerilmesi, T şeklindeki bacakların gerilmesi veya spiral bacakların gerilmesi gibi teknikler tercih edilir. Bacakların kavisli ya da çarpık görünümünü düzeltmek için çarpık bacak estetiği yapılır. Genellikle bu işlemde yağ enjeksiyonu tercih edilir. Bireyin vücudundan yağ tedarik edildikten sonra çarpık görünümün olduğu yere enjekte edilir. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen yöntemde, başarılı bir sonuç elde edilir. Ayrıca çarpık bacaklar için kullanılan bir diğer yöntem bacak protezidir. Bacağın iç kısmına uygulanır. Yaklaşık 4-5 santimlik bir kesi uygulanarak implant uygulaması yapılır. Bu yöntem de kalıcı bir çözüm olduğu için tercih edilir. İç bacaklar çabuk yağlanır ve kolayca deforme olabilirler. Yağlanma sonucu kişi yürürken sürtünme gibi zorluklardan şikayetçi olabilir. Bu durumda liposuction yöntemine başvurulur. Fazla yağ vücuttan ayrıştırılır. Bunun sonucunda daha sıkı, doğal ve ince bir görünüm elde edilir. Hyaluronik asit enjeksiyonu vücudunda yeterli yağ bulunamayan hastalara uygulanır.

Bacak Estetiği Kimler için Yapılır?

Hem kadınlar hem de erkekler bacak estetiği yaptırabilirler. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş deformasyonlar haricinde kadın ve erkeklerin zihinsel, psikolojik ve anatomik yapılarının tamamen gelişmesi için kişilerin 18 yaşını geçmiş olması gerekir. Fazla kilo kaybı yaşadıktan sonra vücudu deforme olmuş kişiler, bacak estetiği ameliyatı yaptırmamalılar. Bu kişilerdeki problem sadece deri fazlası olabilir, küçük bir operasyonla deri alınabilir.

Bacak Estetiği Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecek Konular

Bacak estetiği yaptıranların, bacak estetiği öncesi sonrasında dikkat etmesi gerekenler vardır. Ameliyat öncesinde doktorun önerdiği ilaçlar haricinde ilaç kullanılmamalı. Sigara içiliyorsa operasyondan 2-3 hafta önce bırakılmalı. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar konusunda dikkatli olunmalıdır. Operasyon sonrası bacaklarınızı zorlamaktan kaçınmalısınız. Bacak travması yaratacak veya yara alınabilecek herhangi bir durum içerisine girmemenizde yarar vardır. Bacağa yerleştirilen silikonların kullanıldığı bacak estetiği ameliyatlarında operasyonlardan sonra dinlenmek gerekir. Operasyon süresi yaklaşık 1-1,5 saattir. Operasyondan önce, sigara, bitki çayları, aspirin ve bazı ağrı kesicileri tüketmemelisiniz. Hastanın 12 saat boyunca yürümemesi gerekir. Hastanın günlük yaşamına dönmesi 7-10 gün arasındadır. Hasta, 3 hafta boyunca varis çorabı giymelidir. 1 ay sonra koşu dışında hafif egzersizler yapılmaya başlanabilir. 3 ay sonra koşu ve bütün spor aktiviteleri yapılabilir. Silikon protez uygulamasında bacağın sonuç görünümü için 3 hafta geçmelidir. Liposuction sonrasında hastanın uzun bir süre ayakta kalmaması ve ilk hafta bacaklarını kaldırılmaması önerilir. Hastanın işe geri dönmesi 5-7 gün arasında sürer. Bacaklardaki ödemi atmak için özel kıyafetler tercih edilir. Bu kıyafet yaklaşık olarak 3 hafta kullanılır. Yağ transferinden sonra ise hasta ertesi gün taburcu edilir. İki hafta özel bir korse giyilir. Yaklaşık bir ay sonra koşu dışında aktif olarak egzersiz yapabilir. Koşu ve diğer spor aktiviteleri için 3 ay geçmesi gereklidir. Bacak estetiği fiyatları; uygulamanın türüne ve bölgesine göre değişir. Ameliyatta sağlanan hizmetler, kullanılan cihazlar, anestezi, ilaçlar, özel kıyafetler, ameliyat öncesi ve sonrası tıbbi testlere göre fiyatlar belirlenir. Bacaklarınızla ilgili sorunlarınız ve sorularınız varsa Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay'a danışabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin