Meme Büyütme

Anasayfa Meme Büyütme
meme büyütme nedir

Meme, kadın fiziğinin önemli bölümünü oluşturan bir organdır. Asıl işlevi bebek emzirmek ve kadınlığı simgelemek olarak nitelendirilirken aynı zamanda da güzelliğin bir ölçüsü ve kadın fiziğinin tamamlayıcısıdır. Bu sebeple memeleri yeterince büyük olmayan kadınlar kendilerini güzel bulmayabilecekleri gibi eksik ve özgüvensiz de hissedebilirler. Böyle durumlarda göğüs büyütme yöntemleri çözüm olabilir ve meme büyütme ile ideal bir göğüs görünümüne kavuşabilirler. Kadın için ideal meme boyutu; kişinin boy, kilo, omuz genişliği gibi faktörlere yani kadının vücut yapısına göre uzman ve hastanın ortak kararı ile belirlenmelidir.

Meme Büyütme Nedir ve Kimler için Uygundur?

Memedeki hacim kaybı kilo vermeye, hamilelik sonrası yaşanan problemlere bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilir veya doğuştan gelişebilir. Zaman içerisinde de tüm bunlara ek olarak yaş almayla göğüs formu değişebilir ve sarkmalar oluşabilir. Tüm bu olası sorunları çözmek amacıyla da meme büyütme yapılabilir. Meme büyütme; kadının göğsünün boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir ve aynı zamanda tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonlardan birisidir. Göğüs büyüklüğünden memnun olmayanlar, göğüslerinde dolgunluk ve form kaybı yaşayanlar, göğüslerinde simetrik bozukluk olanlar, göğüslerinin boyutu sebebiyle özgüven sorunu yaşayanlar veya farklı hastalıklar sebebiyle göğsünü ya da göğüslerini kaybetmiş olan hastalar göğüs estetiği yaptırabilirler.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon öncesi cerrah ile büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkındaki tercihler konusunda görüşülür. Meme büyütme operasyonunda vücudunuzda kendiliğinden var olan yağ dokusu veya silikon implantlar kullanılabilir. Meme büyütmek için kullanılan bu meme protezleri şekil, içerik ve yüzey yapısı açısından farklı niteliklere sahiptir. Bunları kısaca şöyle sınıflandırabiliriz:

● Şekil Yönünden: Damla ve Yuvarlak İmplant

Yuvarlak protezlerin yatay ve dikey çapları eşitken damla protezlerin dikey çapı yatay çaptan biraz daha uzundur.

● İçerik Yönünden: Silikon ve Salin İmplant

Silikon kılıf içerisinde silikon dolgu bulunan implantlar silikon implant, fizyolojik tuzlu su ile dolu olanlar ise salin implant olarak adlandırılır. Salin implantları boş olarak yerleştirilir ve daha sonra steril tuzlu su ile doldurulur, silikon implantlar ise önceden silikon jel ile doludur.

● Yüzey Yapısı Yönünden: Pürtüklü ve Düz İmplant

Pürtüklü yüzeyli protezlerin çevresinde düz yüzeyli olanlardan daha az kapsül oluşumu bulunmaktadır. Cerrahınız, meme yapınıza göre düz, pürtüklü, yuvarlak veya gözyaşı damla şeklinde silikon veya salin tipteki implantları ve sizin için uygun olan cerrahi tekniklerin seçeneklerini sunacaktır. Tüm seçenekler arasından sizin için en uygun olan implant türlerine doktorunuzla birlikte karar verdikten sonra operasyona geçebilirsiniz. Cerrahınızın operasyonda implant yerleştirmek amacıyla göğsünüze kesi açacaktır ve kesi yapıldıktan sonra, implantınızı yerleştirerek göğüs ucunun arkasında ortalayacaktır. İmplant yerleştirildikten sonra cerrahınız kesiyi dikişle kapatacaktır ve her şey yaklaşık olarak 1-1.5 saat sürecektir.

Yağ Enjeksiyonu ile Göğüs Büyütme İşlemi Nasıl Yapılır?

Silikon ameliyatının yanı sıra yağ enjeksiyonu ile de meme büyütmek mümkündür. Bu uygulamada implantlı ameliyattan farklı olarak silikon yerine kişinin kendi vücut yağı kullanılır. Vücudun bölgesel yağlanma olan herhangi bir bölgesinden yağ dokusu çekilip kök hücreler ile birleştirildikten sonra meme bölgesine enjekte edilir. Hem bölgesel yağlanma sorununuzdan kurtulmak hem de göğsünüze dilediğiniz formu kazandırmak istiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Silikon Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Silikon kullanılarak yapılan meme büyütme operasyonundan sonra ertesi gün taburcu olabilirsiniz. İlk 4 günü istirahat ederek geçirmeniz iyi olacaktır. Pek fazla ağrı yaşamazsınız fakat dolgunluk hissine birkaç gün alışamayabilirsiniz. Geçici morarmalar ve ilk haftadan sonra ortaya çıkan ağrılar gözlenebilir. Ancak ağrılar hekiminizin yazacağı ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilir. Ağır olmayan günlük aktivitelerinize devam etmeniz yaşadığınız rahatsızlık hissini ve olası ağrıları azaltacaktır. İlk 3 gün göğüslerinizde ödem olabilir ancak 4. günden itibaren normale dönecektir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme işleminden sonra ilk 3 hafta kollarınızı yoğun kullanmanızı gerektiren veya nabzınızı yükselten hareketlerden kaçınmalısınız. İlk 6-8 hafta içinde sauna, solaryum, havuz ve buhar banyosu gibi aktivitelerden uzak durmalı ve meme implantlarınıza destek sağlaması amacıyla bir süre spor sütyeni giymelisiniz. Eğer göğsünüzde sıcaklık, kızarıklık fark ederseniz veya ateşlenirseniz en kısa sürede cerrahınıza başvurmalısınız.

Meme büyütme sonrası hamilelik ve emzirme süreciniz olumsuz etkilenmez ve bu konuyla ilgili bir sorun yaşamazsınız. Yerleştirilen silikonlar süt bezlerinize zarar vermez. Ayrıca meme büyütme işlemi sonrası trafik kazası veya bıçaklanma gibi ekstrem bir durumla karşılaşmadığınız sürece silikonlarınızın patlaması ya da hasar görmesi pek mümkün değildir. Geçireceğiniz meme büyütme operasyonu sonrasında göğüste dikişler sebebiyle küçük ve fark edilmeyecek çok ince izler kalabilir.

Eğer siz de meme görümünüzden memnun değilseniz, korkutucu ve meşakkatli yollar izlemek zorunda kalmadan istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Göğüs büyütme fiyatları hakkında bilgi almak ve istediğiniz göğüs görünümüne kavuşmak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay'dan randevu alabilir ve hayallerinizdeki görüntüye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin