Meme Estetiği

Anasayfa Meme Estetiği
Meme Estetiği Nedir

Kadın vücudundaki en estetik bölgeler arasında yer alan göğüslerin büyüklüğüyle alakalı bir herhangi bir sorun, hem psikolojik hem de fizyolojik rahatsızlara sebep olabileceği için çokça önemsenir. Böyle bir durumda başvurulan meme estetiği operasyonları kimi zaman sağlık problemleri nedeniyle yapılırken kimi zaman memelerin beğenilmeyen dış görüntülerinden dolayı tercih edilebilir. Çeşidi ne olursa olsun her tür meme estetiği, uzman ellerde yapıldığı sürece ömür boyu rahatça kullanılabilir.

Meme Estetiği Nedir?

Mamoplasti de denilen meme estetiği, memeleri yeniden şekillendirme ya da boyutlarını değiştirme işlemine verilen isimdir. Bu işlem cerrahınızın sizin vücudunuza özel olarak önereceği yöntemle hem tıbbi amaçla hem de estetik amaçla yapılabilir.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Rekonstrüktif veya estetik amaçlarla yapılan meme estetiği operasyonları, kadınların farklı amaçlarına yönelik olarak çeşitlendirilebilir. Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, erkek meme küçültme (jinekomasti) ve meme ucu estetiği gibi türleri mevcuttur.

Meme Büyütme Nedir?

Meme estetiği çeşitleri arasında en çok başvurulanlardan biri olan meme büyütme işlemi farklı sebeplere dayanabilir. Genellikle emzirme sonrası boşalan memelerin sarkmasıyla oluşan kötü görüntünün giderilmesi amacıyla düşünülen bu işlemin aynı zamanda iki göğsün asimetrik olması veya küçük memelere sahip olmak gibi sebepleri de olabilir. Göğüs büyütme yöntemleri çok çeşitli olmakla beraber en güvenilir olanı “silikon” denilen meme protezinin uygulanmasıdır. Operasyon tercihen genel veya lokal anestezi altında yapılır. Genellikle 1-2 saatten fazla sürmeyen bu ameliyat sonrasında hastalar hayallerindeki göğüslere kavuşmuş olur.

Meme Küçültme Nedir?

Küçük göğüsler kadar büyük göğüsler de hem estetik hem de sağlık açısından sorunlara yol açabilir. Farklı nedenlere bağlı olarak büyüyen göğüslerin yarattığı bel ve boyun ağrıları, kadınların en büyük sıkıntıları arasındadır. Meme küçültme ameliyatı, normalden büyük olan göğüslerin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmesini esas alarak hem ortaya çıkan sağlık problemlerine hem de kötü görüntülere son veren bir meme estetiği operasyonudur. Genel anestezi altında yapılan bu operasyonda fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkarılır ve göğüslere olması gereken şekli verilir. Tüm işlemler sonrasında hasta ertesi gün ayağa kalkabilir duruma gelerek yeni göğüsleriyle hayatına devam eder.

Meme Dikleştirme Nedir?

Toparlama da denilen meme dikleştirme operasyonu kadınların zaman içinde sarkan göğüsleri için çare niteliği taşır. Operasyon, diğer meme estetiği ameliyatları gibi 1,5-2 saat sürer ve çoğunlukla meme başı çevresinden açılan bir kesiyle gerçekleştirilir. Bu işlemde eğer hastanın meme dokusu normal boyutlardaysa sadece dikleştirme işlemi uygulanırken normalden büyük meme dokusu olan hastalara ayrıca küçültme işlemi de uygulanabilir. Her iki durumda da hasta 2 gün içinde ayağa kalkıp rutinine dönebilir.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde, göğüsler küçük ve işlevsizdir. Ancak hormonsal değişiklikler veya diğer belli başlı sağlık problemleri durumlarında erkeklerin göğüslerinde büyüme veya şişme görülebilir. Genellikle 13-15 yaşlarında ortaya çıkan bu duruma jinekomasti adı verilir. Bu durum erişkin erkeklerde oluştuğunda psikolojik çöküntüye neden olabilmekle beraber tedavisi vardır. Bu meme estetiği genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Çoğunlukla bir saati geçmeyen bir operasyonla "liposuction" denilen yağ çekme işlemi yapılarak fazla yağlar meme bölgesinden çekilir. Ancak liposuction’ın yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi çıkartım da gerekebilir. Meme estetiği operasyonu sonrasında da yoğun spor aktiviteleri hariç, hastanın günlük işlerine devam etmesi için sadece bir iki gün beklemesi yeterli olacaktır.

Meme Ucu Estetiği Nedir?

Bazı kadınların meme uçları gömülü ya da meme başları çökük olabilir. Bu durumlarda başvurulan meme ucu estetiği çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanır ve 30 ila 40 dakika sürer. Sıklıkla süt kanallarının çekilmesi kaynaklı görülen meme ucu çökmesi durumunun tedavisinde, probleme sebebiyet veren süt kanallarının kesilmesi gerekir. Bu nedenle ileride anne olmayı düşünen kadınların bu ameliyatı olması durumunda emziremeyeceklerini bilmeleri oldukça önemlidir. Siz de herhangi bir nedenle meme estetiği operasyonuna karar verirseniz, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay’ı tercih ederek kendinizi emin ellere teslim etmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin