Jinekomasti

Anasayfa Jinekomasti
jinekomasti - rekeklerde meme küçültme

Estetik kaygısı artık sadece kadınlar için değil, aynı zamanda erkekler için de bir sorun haline gelmiştir. Sadece sağlık açısından değerlendirilmesi yanlış olan estetik ve cerrahi müdahaleler, artık fiziksel bütünlüğü sağlamaya da yönelmektedir. Erkekler için sorun teşkil eden ve cerrahi müdahale gerektiren konulardan biri jinekomasti ameliyatıdır.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde, iyi huylu, hormonal düzensizliğe bağlı olarak aşırı meme büyümesi anlamına gelir. Genel olarak 12-13 yaş aralığında ya da daha büyük yaşlardaki erkeklerde görülür. Sağlığa zararlı bir durum oluşturmamasına rağmen özellikle gençlerde özgüven kaybına ve psikolojik problemlere neden olabilir. Jinekomasti hormonal tedaviler sonucu kendi kendine gerileme sağlamaz. Büyüyen meme dokusunun alınması gereklidir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti belirtileri birden fazladır. Bunların başında göğüslerde dokunmayla hissedilen hassasiyet ve meme dokusunda şişkinlik gelmektedir. Göğüslerde acı ve ağrı, tek memede ya da her iki memede görülen meme başı akıntıları ve meme ucunun hemen altında yumru hissi olması belirtiler arasındadır. Belirtilerin fark edilmesi hassas olan göğüs uçlarında dengesiz büyüklüğün gözle görülür olmasından sonra başlar. Bazen bu semptomlar yeni doğan bebeklerde de görülebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde meme büyüklüğü şikayetiyle doktora gidildiğinde hemen teşhis konulmamaktadır. Jinekomasti nasıl geçer diye merak edenler için hemen belirtelim; hastanın genel durumu da göz önünde bulundurularak ilk önce elle muayene tamamlandıktan sonra hormon testleri yapılır. Daha sonra memeden ne kadar yağ alımı yapılacağına karar verilir. Jinekomasti tedavisi fazla yağın 2 farklı ameliyat şekliyle memeden alınmasıyla yapılır. Alınacak meme bezi yumuşak ve yağlı ise liposuction yöntemi ile memeden çıkarılır. Eğer meme bezi sert ve büyükse açık ameliyat yöntemi kullanılması gerekir. Meme ucunun altında deri ile birleşen yerde küçük bir kesik açılır. Bu kesikten meme bezi çıkarılır. Hasta genel anestezi yapılarak uyutulur ve ameliyat başlar. Ameliyat süresi genel olarak 1,5-2 saat arası sürmektedir. Daha önce belirlenen miktar kadar çıkarılan yağ bezesinden sonra açılan küçük kesiler iz kalmayacak şekilde dikilir ve göğüs bölgesi bandajla sarılarak kapatılır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanır?

Jinekomasti ameliyatı tamamlandıktan sonra hastanın 2-3 gün dinlenmesi gerekmektedir. Beslenme olarak hastanın katı yiyecekleri tüketmemesi ve bu süreçte kendini zorlamaması gereklidir. Bölgede morluklar, ödem veya hassasiyet oluşması gayet normaldir. Bu durum 2-3 gün içerisinde iyileşmeye başlayacaktır. Morluklar ve oluşabilecek ağrılar için doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Korse kullanımının iyileşme sürecine katkısı büyüktür. Bu nedenle korsenin, ameliyatın başlangıcından itibaren doktorun belirlediği süre boyunca takılması gerekir. İyileşme aralığı doktor tarafından 2-3 hafta olarak belirlenir. 7-10 gün sonra duş alınabilir ve hafif yürüyüşlere başlanabilir. 4 hafta sonrasında spor yapılabilir. Ameliyat sonrasında 1 haftanın tamamlanmasıyla hasta günlük yaşamına geri dönebilir fakat ağır hareketlerden kaçınılması gerekir. Genel olarak ilk 3 ay göğüs bölgesi doğrudan güneş ışınına maruz kalmamalıdır. Bakım süreci de ameliyat esnasında gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler kadar önemlidir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası en merak edilen konulardan biri, tekrar aynı sorunla karşılaşılıp karşılaşılamayacağıdır. Bu ameliyatların başarı oranı çok yüksek olsa da nadiren tekrarlanması mümkündür. Aşırı kilo alımında bazen ameliyat bölgesinde ufak bir sarkma yaşanmaktadır. Meme altında kilo alımına bağlı olarak yağlanma meydana gelebilir. Siz de jinekomasti probleminiz olduğunu düşünüyorsanız Estetik ve Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçebilir, jinekomasti ameliyatı fiyatları ve tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin