Liposuction

Anasayfa Liposuction
liposuction nedir

Yaşam şartları ve genetik yapıya bağlı olarak vücudun belli bölümlerinde yağlar birikebilir. Kişi çok kilolu olmadığı halde, üst bedenine göre alt bedeninde daha fazla yağ depolanmış olabilir ya da çok zayıf olmasına rağmen, boyun bölgesinde yağlanma görülebilir. Ayrıca yaptığı tüm sportif aktiviteler ve diyetlere rağmen kurtulamadığı bölgesel yağları bulunabilir. İşte bu noktada liposuction bir çözüm sunabilir. Liposuction genel olarak, kilo verme yöntemi olarak bilinir; ancak değildir. Vücutta toplanan yağların oluşturduğu biçim bozukluklarını düzeltmek için kullanılır. Yağlardan kurtulmaya karar veren hastalar için önce doğal yöntemler denenebilir ve sonuç alınamıyorsa bu ameliyat tercih edilebilir.

Liposuction Nedir?

Liposuction; vücuttaki belli bölgelerde, derinin hemen altında biriken yağların, vakumlama yöntemi kullanılarak parçalanıp vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan cerrahi bir işlemdir. Vücuttaki fazla yağları azaltmayı amaçlayan bir şekillendirme ameliyatıdır.

Kimlere, Vücudun Hangi Bölümlerine Uygulanabilir?

Liposuction uygulamak için belirli bir yaş sınırı yoktur. Obezite sorunu olmayan ve normal kiloya sahip, ancak vücudunda bazı bölgelerinde yağ fazlası olan, ayrıca hamile ve yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilir. Liposuction uygulanacak hastalar fiziksel olarak sağlıklı olmalıdır. Ayrıca yaşa bağlı olarak deri elastikiyetini kaybetmiş bazı ileri yaştaki hastalara uygulanamaz. Halk dilinde, yağ aldırma uygulaması olarak bilinir ve geçmişten bugüne en çok uygulanan operasyonlardan biridir. Vücuttaki özellikle bölgesel yağların fazla olduğu, kalça, basen, karın, bel bölgelerine uygulanmakla birlikte yüz, kol ve bacak içleri, bacaklar, çene altına da uygulama yapılabilir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction ameliyatı genel ya da lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat uygulanacak bölgede, fazlalık olan yerler işaretlenir. Ardından o bölge, uyuşturularak bir 10-15 dakika bekleme süresinin ardından 4-5 mm'lik kesilerin içine sokulan 1 mm'lik kanül yardımı ile o bölgedeki yağlar parçalanır. Bu yöntem, ciltteki yağları azaltırken aynı zamanda kolajen artışını sağladığı için, daha genç ve sıkı bir cilt görünümü elde etmeye olanak tanır.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Liposuction uygulama öncesinde, özel bir hazırlığa ihtiyaç yoktur. Hastanın kendini hazır hissetmesi en önemli faktördür. Ayrıca hastanın kalp, tansiyon, şeker gibi kronik hastalıklarının olup olmadığı bilgisinin paylaşılması gerekli önlemlerin alınması konusunda kolaylık sağlayacaktır. Bu operasyona obezite sorununa bir çözüm gibi düşünmek, vücutta tamamen bütünsel bir incelmeyi sağlayacak olgusuna kapılmak, hayal kırıklığına sebep olacaktır. Uygulama öncesinde sigara ve alkol kullanımı anestezi etkisini azaltmamak için belli bir süre önceden bırakılmış olmalıdır. Ayrıca operasyonun uygulanacağı merkezin, hijyen koşullarının iyi araştırılması, psikolojik olarak olumsuz etki yaratacak faktörlerin olmaması, kişinin psikolojik olarak negatif durumları yaşamaması açısından da önemlidir.

Liposuction ameliyatı sonrası ise, doktorların talimatlarına düzgün bir şekilde uyulduğu takdirde oldukça sorunsuz bir dönem geçirilir. Liposuction yaptıranlar için tekrar kilo almama garantisi yoktur. Eğer yağ hacminde artış söz konusu ise, tekrar operasyon yapmak gerekebilir. Operasyon sonrası kilo almamak için spor, diyet ve yaşam şekli düzenlemesi yapmak oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra, hastalara korse giydirilerek kanama ve ödem önlenir ve derinin yeni formuna göre biçimlenmesi sağlanır. Ayrıca iki hafta ağır hareket yapmaktan kaçınılmalıdır. Üç dört hafta içerisinde de normal yaşam standartlarına dönülebilir.

Bilindiği gibi birçok cerrahi işlemde fiyatlandırmayı etkileyen farklı unsurlar söz konusudur. Liposuction fiyatları için de bu farklılıklar geçerlidir. Hangi bölgeye uygulanacağı, uygulama yapılacak bölgedeki yağ oranı, kullanılacak yöntem ve teknikler gibi unsurlar bu noktada öne çıkar. Vücudunuzun liposuction ameliyatına uygun olup olmadığını Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçerek öğrenebilir, konu ile detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin