Cilt (Deri) Kanseri Tedavisi

Anasayfa Vücut Estetiği Cilt (Deri) Kanseri Tedavisi
cilt kanseri nedir nasıl anlaşılır

Tüm vücudumuzu adeta bir giysi gibi kaplayan cildimiz hepimiz için önemli ve değerlidir. Zaman zaman en değerli giysimiz olan cildimizde yanıklar, yaralar veya sonradan oluşan benlerle karşılaşırız. Bunların bazıları normal olabileceği gibi bazıları da kötü bir sürecin habercisi olabilir. Yani cilt (deri) kanserinin. Cilt (deri) kanseri gibi bir durumla karşılaşıldığında erken tanı ve tedavi bildiğiniz gibi çok önemlidir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir?

Deri hücrelerinin anormal büyümesi olarak ortaya çıkan cilt (deri) kanseri sıklıkla güneşe maruz kalan ciltlerde meydana gelir. Yaygın görülen bu kanser türü vücudunuzun güneşe pek temas etmeyen bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Cilt kanseri türleri üç tanedir: Bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve malign melanom. Üçü de deriyi oluşturan temel hücrelerdir ancak davranış ve görevleri farklıdır. Aralarında en tehlikeli olan ise melanoma olarak adlandırılan malign melonomdur. Cildinize rengini veren melanin pigmentini üreten melanosit hücrelerinde gelişen cilt (deri) kanseri nadiren de olsa göz, burun, boğaz gibi kısımlarda da gelişebilir.

Cilt (Deri) Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Deri kanserleri genellikle ciltte iyileşmeyen yaralar görülmesiyle başlar. Son zamanlarda oluşan lekeler veya lekenin boyut ve şeklindeki değişiklikler cilt kanseri belirtisi olabilir. Bazı hastalarda ise son zamanlarda formunda değişiklik olan benler görülmesiyle kendini belli eder. Örneğin bende büyüme, renk değişimi, kanama, kabuklanma, tüylenme ya da ben çevresinin düzensiz hale gelmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Yara ve benler çoğunlukla yüz ve boyun bölgesindedir ancak dudak, kulak, boyun, göğüs, kollar, eller ve bacaklar gibi güneşe sık maruz kalan bölgelerde görülebileceği gibi el ayası ve ayak tabanı gibi normalde güneşe maruz kalmayan alanlar da cilt (deri) kanserinin görüldüğü bölgelerdendir. Ancak unutulmamalıdır ki bu kanser türü hiçbir uyarı vermeyen bölgelerde de görülebilir. Bu nedenle vücudunuzu iyi gözlemlemeniz çok önemlidir. Herhangi bir değişiklik farkettiğinizde vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz olası bir cilt (deri) kanseri vakasında oldukça önemlidir.

Cilt Kanseri Kaşıntı Yapar mı, Nasıl Anlaşılır?

Cilt (deri) kanserinde en önemli belirti deride yeni bir leke oluşması ya da leke büyüklüğü veya renginde değişiklik, iyileşmeyen yara ve şişlikler veya ben yüzeyinin değişmesidir. Lekelerde kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. Bu yüzden şüpheli bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Kendi kendine cilt muayenesi: Bu aşama size düşmektedir. Öncelikle belirli aralıklarla aynada tüm vücudunuzu kontrol etmeli olası bir değişikliği fark edebilmelisiniz.

Tıbbi Geçmiş ve Fiziksel Muayene: Cilt (deri) kanserinde fiziksel muayene bir uzman tarafından yapılmaktadır. Dermatoskopi tekniği kullanılarak deri üzerindeki leke ve benler incelenir ve görüntüsü alınabilir. Özellikle daha önce ailesinde cilt (deri) kanseri görülmüş kişilerin yaptırması önemlidir.

Cilt Biyopsisi: Eğer ciltteki leke ve benlerde bahsettiğimiz değişiklikler varsa şüpheli bölgeden parça alınarak laboratuvarda incelenir.

Cilt Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erken evre melanom tedavisi: Oldukça ince olan melanomlar biyopsi esnasında tamamen çıkarılabilir ve başka bir tedavi gerektirmeyebilir.

Etkilenmiş lenf nodlarının çıkarılması: Melanom çevresindeki lenf nodları etkilenmişse cerrah onları çıkartabilir ve ek tedavi önerebilir.

Kemoterapi: Kanserli hücreleri yok etmek için kullanılabilir.

Radyoterapi: X-Ray ışınları kullanılarak kanserli hücreler öldürülebilir.

İmmünoterapi: Biyolojik terapi olarak bilinen bu yöntem bağışıklığı artırır.

Hedeflenmiş terapi: Hedeflenmiş terapi, kanser hücrelerindeki bozulma eğilimlerini hedef almak üzere tasarlanmış ilaçları içerir. Çeşitli yan etkileri olabilir.

Cilt (deri) kanserinde hastaların en çok merak ettiği bir diğer soru cilt kanseri ölümcül müdür sorusudur. Maalesef tanıda geç kalındığında ölüm olabilir. Eğer olası şüpheleriniz varsa, vücudunuzda birtakım değişiklikler fark ettiyseniz, daha detaylı bilgi almak ve muayene olmak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay'dan randevu alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin