Meme Dikleştirme

Anasayfa Meme Dikleştirme
Meme Dikleştirme Nedir

Estetik meme operasyonu ya da meme kaldırma ameliyatı; birçok kadının özgüvenini yerine getiren, cerrahi bir uygulamadır. Zaman içerisinde, gebelik, emzirme, yerçekimi ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak meme sarkmasının yaşanması olağandır. Kişi, meme formunda yaşanan sarkmanın ortadan kaldırılması ve arzuladığı beden bütünlüğüne sahip olmak için meme dikleştirme (mastopexy) ameliyatına başvurur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme dikleştirme bir diğer adıyla mastopeksi; sarkık formdaki memelerin dikleştirilmesine yönelik uygulanan, cerrahi bir yöntemdir. Mastopeksi ile meme kaldırma işleminin yanında, meme ucunun çevresinde bulunan koyu halka (areola) da daraltılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Her boyuttaki meme için kaldırma işlemi uygulanabilir. Memelerinde sarkıklık hisseden doğum yapmış/yapmamış tüm kadınlar, meme dikleştirme operasyonuna başvurabilir. En iyi sonuç küçük ve sarkık memeye sahip kadınlar üzerinde elde edilirken, meme dokusunda fazlalık olan hastalar için dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme küçültme ameliyatı da uygulanır. Ameliyat karar vermede en önemli etken, kişinin göğüs sarkıklığından kaynaklı olarak içine girdiği ruhsal durumdur. Ameliyat için uygun alt yaş sınırı, memeleri olgunlaşmasının tamamlandığı 18 yaş kabul edilirken, üst sınır hastanın sağlık durumunun el verdiği oranda yükselebilir.

Tek başınıza, kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu test ile ameliyata ihtiyacınız olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Uygulama için, aynanın karşısına geçerek, meme ucunuzun ve meme alt çizginizin bulunduğu konumlara bakmanız yeterli olacaktır. Eğer meme ucunuz, meme alt çizginizin üzerindeyse ve meme formunda herhangi bir bozulma yoksa her şey yolundadır, ancak meme başı, çizginin altında 1 cm altında ise hafif, 1 ila 3 cm arasında altında ise orta ve 3 cm ve fazla bir ölçüde aşağıda ise ağır pitoz (göğüs sarkması) durumu söz konusudur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon, ortalama 2 saat sürer. Ameliyat öncesinde, memelerin olağan durumu dikkatlice değerlendirilmeli; meme sarkıklık derecesi ile memenin boyutu, hastanın ameliyat izi üzerine olan hassasiyeti ve doğum yapılmış ise konu hakkındaki detaylar; ameliyat tekniğini belirleme noktasında yol gösterici olacaktır. Genel anestezi ya da sedasyon uygulamaları yardımıyla yapılan ameliyatlarda uygulama teknikleri, doktora ve hastaya bağlı olarak değişkenlik gösterir. Operasyon, genel olarak, meme ucu çevresinden yapılan ya da memenin doğal konturlarını izleyen 8 biçimindeki kesi (insizyon) ile gerçekleşir. Meme dikleştirme işlemine ek olarak meme implantı konulacaksa; implant, göğüs duvarındaki kasın arkasına yerleştirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanır?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında, memede, hafif ağrı ve sızı yaşanması normaldir. Operasyonu takip eden birkaç gün süresince, kol hareketlerine hafif ağrının eşlik etmesi olasıdır, ancak ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler, ağrının dindirmek için yeterli olacaktır. Meme dikleştirme ameliyatından sonra, 5 ila 10 gün süresince göğüs bölgesinde şişme ve morarma görülebilir. Ameliyattan sonra hasta, yaklaşık 4-6 saatlik bir istirahattan sonra yeme-içmeye başlayabilir ve ayağa kalkabilir. Hastalar, ertesi gün taburcu edilir. Meme dikleştirme/kaldırma operasyonu sonucunda dokuda yaşanan şişme; meme başı ve derisinde bir miktar his kaybına sebebiyet verebilir, ancak durum 6 hafta itibariyle kaybolur. Bazı hastalarda his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir.

Ameliyat Sonrası İzler Hakkında

İzlerinizin olabildiğince belirsiz olması için cerrahınız elinden geleni yapacaktır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonraki aşamada daha az belirgin hale gelir; bazı durumlarda soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilme ihtimali de vardır. İzlerin yerleşimleri bikini giyerken sorun olmayacak şekilde ayarlanmıştır. İzsiz meme dikleştirmek, maalesef, mümkün değildir.

Mastopeksi Emzirme için Engel Yaratır mı?

Meme kaldırma operasyonunda; meme ucu, süt kanalları ve süt bezlerine herhangi bir müdahale olmadığı sürece, emzirme işlemini aksatacak bir durum söz konusu değildir. Mastopeksi gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez.

Operasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Meme dikleştirme ameliyatından bir gün sonra, özel ameliyat sütyeni giydirilen hasta taburcu edilir. Kişi, ortalama 1 hafta süre sonunda, fazla yorulmayacağı yürüyüşler yapabilecek hale gelir ve iş yaşamına dönebilir. Tempolu egzersizlere başlamak, 4. haftadan itibaren olmalıdır. 4 ila 6 hafta arasında iyileşme tamamlanır ve 6. ay itibariyle de meme son şeklini almış olur. İyileşme süreci içerisinde, hasta, kendisinden istenilenleri yaptığı ve reçetesinde yer alan ilaçları düzenli bir şekilde kullandığı takdirde dönem kısa sürede tamamlanacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı olmak ya da operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile irtibata geçebilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin