El Cerrahisi

el ameliyatı

El cerrahisi, el ve parmaklarda oluşan rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlayan cerrahi operasyonlardır. Bu alanda tedavi gerektiren problemler doğuştan olabildiği gibi zaman içerisinde de gelişebilir. Elin kullanımını engelleyen, görüntüsünü deforme eden veya yanma, kesilme, ezilme ve benzeri dış etkenlere bağlı olarak gelişen sorunların giderilmesi el cerrahisi ile mümkündür.

El Cerrahisi Nedir?

El cerrahisinde amaç, el ve parmaklarda gelişen çeşitli sorunların giderilmesi ve işlev bozukluklarının düzeltilmesidir. Doğuştan veya sonradan dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların ameliyatla giderilmesi el cerrahisinin uzmanlık alanıdır. Kaza ve yaralanmalarla birlikte doğuştan gelen el, bilek ve koldaki eksiklik, bozukluk ya da yapışıklıklar, tümörler ve çeşitli enfeksiyonlar sonucu oluşan oluşan problemler el cerrahisinin uygulama alanları arasındadır.

El Cerrahi Kapsamında Yapılan İşlemler Nelerdir?

El cerrahisi operasyonları içerisinde ağırlıklı olarak el ve parmak kopmaları, tendon yaralanmaları, el ve parmak kırıkları ve el tümörleri yer alır. Ancak bunlar dışında tırnak yaralanmaları, tırnak batması, tırnakta şekil bozuklukları, doğuştan gelişen el anomalileri ve sinir sıkışması gibi rahatsızlıkların tedavisi de gerçekleştirilir. Bu alanda en sık karşılaşılan problemlere karşı farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Karşılaşılan rahatsızlıkların operasyon gerektirdiği kimi el cerrahisi çeşitleri şunlardır:

● El ve Parmak Kopmaları: El ve parmakta yaşanan kopmalara karşı büyük bir hızla müdahale edilmelidir. Eğer tam el parmak kopmaları yaşandığında tam bir kopma söz konusuysa, damarların en kısa sürede dikilmesi gerekir. Kısmi kopmalarda damarlar hala kan alışverişine devam ediyor olsa da her türlü kopma durumunda vakit kaybetmeksizin sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Kopan parça da hastayla birlikte götürülmelidir. Eğer dokular canlıysa ve alınan hasar dikişe engel olmayacak seviyedeyse hastaya replantasyon adı verilen uzuv dikme işlemi uygulanır.
● Tendon Yaralanmaları: Çeşitli kazalar sonucu meydana gelen tendon, sinir ve damar yaralanmaları kalıcı hasara yol açabilen bir etkiye sahiptir. Bu sebeple yaralanma meydana gelir gelmez en kısa sürede sağlık kuruluşlarına gitmek gerekir. Damarların oksijen taşımasını engelleyen boyuttaki hasarlar el dokusunun canlılığını yitirmesine yol açabilir. Bu tarz yaralanmalarda el fonksiyonlarının korunması ve hasarın ilerlememesi için acil bir müdahale şarttır.
● El ve Parmak Kırıkları: El cerrahisi alanında en sık karşılaşılan problemlerden biri de el parmak kırıklarıdır. El ve parmaklarda pek çok kemik bulunduğundan düşme, çarpma, ezilme ve benzeri dış etkenlere bağlı kırılmalar oldukça yaygındır. Ayrıca orta yaş ve menopoz dönemlerinde azalan kemik yoğunluğu sebebiyle el ve parmak kemiklerinde kırılma ve çatlama riski artar. Şiddetli ağrı ve şişme ile kendini belli eden kırık ve çatlaklar kimi zaman kolaylıkla tedavi edilebilse de, özellikle elde ortaya çıkan kırılmalarda cerrahi müdahale ve ardından fizik tedavi işlemleri gerekebilir.
● El Tümörleri: El ve bileklerde ortaya çıkan tümörlerin tedavisini de kapsamaktadır. Bu tümörler iyi veya kötü huylu olarak gelişebilir. Glomus tümörü, Ganglion tümörü ve kistler en sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Oluşumları sonrasında gün geçtikçe büyüme eğilimi gösteren bu kist ve tümörler el cerrahisi kapsamında incelenip, müdahale edilmelidir. İşlem sonrasında el cerrahisi doktorları bölgenin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerektiği konusunda hastaları uyarır.

El Cerrahisi Operasyonları Nasıl Yapılır?

Operasyonlar problemin çeşidine göre genel veya lokal anesteziden yararlanılarak gerçekleştirilir. Mikro el cerrahisi yöntemleri kullanılarak yapılan işlemlerde el işlevleri korunur veya gereksinim duyduğu şekilde artırılır, bilek, el veya parmakta belirlenen rahatsızlıklar giderilerek işlem sona erdirilir. Doktor tarafından incelenerek teşhis edilen sorunların hangi yöntemlerle giderileceği el cerrahisi ameliyat fiyatlarını etkileyen en önemli faktördür. Bu alanda türlü sorununuzda ayrıca Mikrocerrahi Uzmanı da olan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay ile iletişime geçebilir, en doğru ve detaylı yanıtları alarak tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin