Karın Germe Ameliyatı

Anasayfa Vücut Estetiği Karın Germe Ameliyatı
karın germe

Spor ve diyet ile giderilemeyen karın bölgesindeki inatçı yağlar, karın germe ameliyatı ile kolayca yok edilebilir. Karın bölgesindeki yağlar alınır ve sarkmış olan deri görünümü ortadan kaldırılır. Gevşeklik ve sarkmalar düzgün bir görünüme kavuşturularak karın bölgesi düzleştirilir, mevcut çatlaklar yok edilir.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki derinin orta ve alt katmanında çeşitli nedenlerle oluşan fazla yağ ve sarkmış cilt dokusunun alındığı, bölgedeki kasların gerilerek sağlamlaştırıldığı cerrahi bir operasyondur. Karın germe ameliyatı tıp dilinde abdominoplasti olarak adlandırılır. Bu ameliyat plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bir çeşit estetik cerrahi operasyonudur. Genellikle büyük kilo kayıpları ve hamilelik sonrası oluşan sarkan dokuları için uygulanır. Karın germe ameliyatı için birçok teknik kullanılır. Bu teknikler operasyonu geçirecek kişinin genel durumu, ihtiyacı, fiziksel uygunluğu ve cerrahın kararı ile belirlenerek uygulanır. İhtiyaca göre iki şekilde yapılır.

● Tam Karın Germe Ameliyatı: Göbek deliği altındaki sarkmış deri alınır. Göbek deliğinin yeri değiştirilir. Göbek deliğinin altında ve üstünde karın kaslarını sıkıştırma, düzeltme işlemi yapılır.
● Kısmi Karın Germe Ameliyatı: Göbek deliğinin altında daha az sarkma olan, göbek deliği üstünde bir işlem yapmayı gerektirmeyen durumlarda yapılır. Duruma göre göbek deliğinin yeri değiştirilmeyebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tam karın germe ameliyatında, karın kısmının alt tarafında yatay olarak oluşturulan kesi işlemi ile göbek deliği etrafında açılan kesi ile sarkmış deri alınır, kaslar düzeltilir. İşlem çizgisi, sezaryen çizgisi hizası olarak bikini/alt çamaşır/mayo içinde saklanabilen alandadır. Daha kısıtlı alanda yapılan ve genellikle göbek deliği etrafında kesi yapılmayan işlem ise kısmi karın germe ameliyatıdır. Abdominoplasti, gereksinimlere göre başka estetik ameliyatlar ile veya diğer ameliyatlar ile birlikte planlanabilir. Rahim ve yumurtalık ameliyatları ile beraber yapılabileceği gibi karın, meme, bel ve kimi zaman kalçadaki bozulmaların beraberce tek seferde düzeltildiği annelik estetiği denilen torsoplasti ile de uygulanır. Doğum sonrasında deforme olan vücudun ihtiyacı olan bölgelerdeki farklı işlemler aynı anda yapılır. Özellikle doğum sonrası ve emzirme dönemi dışında da ilerleyen yaş, aşırı kilo alıp vermeler, sarkmalar, bel ve karın bölgesinde yağlanmaların artması, memelerin formunu kaybetmesi tek seansta çözüme kavuşturulur.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlarda da alanın genişliği iyileşme sürecini etkiler. Ağrı, şişlik gibi durumlar gelişir. Bunlar için doktor reçetesi ile ilaçlar kullanılır. Erken dönem ayağa kalmak, önerilen hareketleri yapmak iyileşme sürecini hızlandırır. Dikişler 1-3 hafta içinde, kullanılan malzemeye göre kendiliğinden erir veya alınır. Sonrasında mutlaka 2 ay korse kullanılır. 2-4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Karın germe ameliyatı izleri 9-12 aylık zamanda cilt rengine dönmeye başlar. Düzenli egzersiz ve diyet uygulamaları karın germe ameliyatı iyileşme sürecini olumlu etkiler.

Karın Germe Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

● İlk 4-6 hafta ağır ev işlerinden kaçınmalı, sonrasında dikkatli bir şekilde güç uygulamalısınız.
● Karın germe ameliyatı sonrasında hamilelik planlaması yapabilir, doktorunuza danışarak zamansal olarak bilgi alabilirsiniz.
● Ameliyat sonrası yaz dönemi ise denize girerken yarayı 1-2 ay güneşten korunmalısınız. Havuz veya sauna enfeksiyon riski açısından önerilmez.
● Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki için 3-4 hafta sonrası beklenmelidir. Yara iyileşme süreci ve kendinizi iyi hissetme halinize göre doktorunuza mutlaka danışınız.
● Bol su içmeniz ve uygun egzersizler yapmanız dolaşımı olumlu etkileyerek yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyecektir.
● Kilo almadıkça uzun yıllar ameliyat sonrası sonuçlarını korursunuz.

Karın germe ameliyatları kadın veya erkeğin hayalini kurduğu bir vücuda ulaşmak için kendi başlarına çözemedikleri, genellikle estetik sorunları çözmek için kullanılan ameliyatlardır. Karın germe ameliyatı fiyatları ameliyat bölgesinin genişliğine göre değişir. Karın germe öncesi sonrası kaygılarınızı en az düzeye indirecek, güvenilir bir hekime danışmak, sağlıklı ve estetik bedeninize kavuşmak düşündüğünüz kadar zor değil! Aklınızdaki soruları sormak için Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay'dan randevu alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

P.tesi– Cuma 9.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 15.00
Pazar Kapalı
Resmi Tatiller Kapalı

Bizimle İletişime Geçin